8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
FestivalyBude to tiché, komorné a nádherné - veľryba k nám vysiela islandský...

Bude to tiché, komorné a nádherné – veľryba k nám vysiela islandský signál na festival Hvalur

autor: Daniel Hevier ml.

Komunikovať a rozumieť si bez aj bez slov. Obohatiť sa o cudzie kultúry, pritom im odovzdať časť našej energie. Festival Hvalur, ktorý sa uskutoční 24. a 25. októbra v Ateliéri Babylon, pripomenie odkaz Juraja Kušnierika.

Najväčšie cicavce na svete sa dokážu dorozumievať na míle ďaleko. Rovnako aj úprimne tvorená hudba môže vyslať signál skrz celý svet a to aj bez toho, že nepoznáte jej význam. Islandčine väčšina ľudí nerozumie. Napriek tomu majú hudobníci z tohto nehostinného, no nádherného ostrova, čoraz väčšiu pozornosť. Dokážu zaujať aj bez slov.

Festival Hvalur, pomenovaný po islandskom slovíčku veľryba, je venovaný islandským skupinám a odkazu hudobného publicistu a milovníka Islandu Juraja Kušnierika: objavovať novú hudbu. Organizátorky Regina Ulejová a Laura Lovišková pozvali na svoj festival hudobné objavy, z ktorých lyrických, zasnených, éterických skladieb, k nám prenikne infrazvuk podmanivého ostrova. Skvelá príležitosť spoznať šiestich islandských interpretov a skupín.

Intímny zážitok predostrie Magnús Jóhann so skratkovitosťou v experimentálnych zasnených klavírnych pasážach a ambientných plochách. Akustickú obdobu prinesie Hafsteinn Þráinsson s projektom CeaseTone s erupciou v harmónii, tak typickej pre islandskú hudbu.

Magnús Jóhann – Pronto

Čoraz známejšie duo Hugar hľadá tú melancholickú euforickosť, ktorú používa ich známy krajan Ólafur Arnalds. Jeden z dvojice Bergur Þórisson spolupracuje aj so spomínaným Arnaldsom a s najznámejšou Islanďankou – Björk. Toľko k stredajšiemu večeru a štvrtkové koncertné pásmo bude v znamení speváčky a skladateľky Sunny Fridjons a jej explicitne podaným minimalizmom.

Ženským elementom sa bude pokračovať vo vystúpení Sólveig Matthild s jej emocionálnym vypätým koncertom s rôznou symbolikou.  Vyšperkovaním celého festivalu bude pravdepodobne zoskupenie Sykur s ich tanečnými výbojmi.

Sykur – Loving None

spot_img