8.6 C
Slovakia
štvrtok, 26 novembra, 2020
Festivaly Requiem, posledné Mozartovo dielo, otvorí festival venovaný jeho hudbe

Requiem, posledné Mozartovo dielo, otvorí festival venovaný jeho hudbe

Hudobný testament opradený legendami, ktorý po sebe zanechal kongeniálny skladateľ a ikonická postava viedenského klasicizmu. Na úvodnom koncerte festivalu venovanom W. A. Mozartovi zaznie kompozícia Requiem.

Pred dušičková atmosféra so šušťaním opadaného lístia. Ozývajú sa kroky do tmy a z nej sa vynorí majestátna hudba, ktorá pripomína pominuteľnosť ľudského bytia na zemi.

Zastihla na vrchole tvorivých síl aj W. A. Mozarta. Slávny salzburský skladateľ vytvoril mohutné opusové dielo s takmer osemsto kompozíciami. Svojou krásou, ale aj legendou, ktorá je okolo neho vytvorená, vyniká Requiem.

W. A. Mozart – Requiem In D Minor

Na počiatku tohto príbehu je tajomný, zahalený posol s objednávkou na zádušnú omšu. Bol ním sluha grófa Franza von Walsegga-Stuppacha. Mozart vytvoril skvost a svojou predčasnou smrťou prispel k dlhotrvajúcemu mýtu. Slobodomurári, žiarlivý kolega, márnomyseľná manželka, tí všetci sa spomínali ako možná príčina skonu tridsaťpäťročného komponistu.

Nad tieto vymyslené teórie sa povzniesla veľkoleposť Mozartovej poslednej hudby. Dielo, o ktorom sa traduje, že ho ešte na smrteľnej posteli Mozart skúšal, zostalo nedokončené. Mozartova žena Constanze musela splniť záväzok daný vydavateľovi a hľadala, kto by ho mohol dokončiť. Neúspešné pokusy nakoniec dotiahol do konca až Mozartov žiak – Franz Xaver Süssmayr.

Requiem malo premiéru v roku 1793 a od tej doby sa teší veľkej popularite. Pri príležitosti Pamiatky zosnulých bude otváracím koncertom Bratislava Mozart Festivalu, ktorý sa uskutoční od 26. októbra do 11. novembra. V Katedrále sv. Martina ho uvedú sólisti Salzburskej koncertnej spoločnosti, Orchester 1756 na dobových nástrojoch a Chorus XVII pod taktovou Mariana Lejavu.

Bratislava Mozart Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Ars Bratislavensis, Hudobný Fond.