8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
FestivalyKorben Dallas prvým headlinerom festivalu NU SOUND OF VISEGRAD : CASTLE SOUND...

Korben Dallas prvým headlinerom festivalu NU SOUND OF VISEGRAD : CASTLE SOUND – STARÁ ĽUBOVŇA 2022 v Starej Ľubovni

Výnimočné miesto s vynikajúcimi hudobníkmi. V rámci spolupráce s projektom Uzol kultúry – Stará Ľubovňa – Mesto kultúry 2021 prinášame 26. augusta 2022 do areálu Ľubovnianskeho skanzenu, celodňový festival NU SOUND OF VISEGRAD : CASTLE SOUND – STARÁ ĽUBOVŇA 2022. Jedným z headlinerov bude slovenská kapela Korben Dallas, ktorá predstaví svoj nový album Deti rýb, ako aj svoje staršie skladby. Vo večernom programe vystúpia aj interpreti z Česka, Maďarska, Poľska. Celodenný sprievodný program sa uskutoční v rôznych lokalitách mesta Stará Ľubovňa.

Každá ich doska v sebe nesie poetický názov aj určitý odkaz (Pekné cesty, Karnevalová vrana, Banská Bystrica, Kam ideme, Stredovek, Bazén). Aj najnovší siedmy album Deti rýb od Korben Dallas má zaujímavú súvislosť s jeho názvom. Mamy všetkých protagonistov (členovia kapely, hosťujúce speváčky Helena Šabová, Katarína Bieliková, Kateřina Mojžišová, producent Tomáš Sloboda) sú v znamení rýb.

Kapela nepatrí k tým, čo prešľapujú iba na jednom mieste, ale každou nahrávkou sa dostávajú do iných hudobných sfér. Vznikli na troskách artrockovej Appendix, keď začali robiť skladby v rôznorodých aranžmánoch vystavené na kvalitných textoch. Vďaka tomu sú stále niekde na hranici medzi rádiovou tvorbou (veľký hit Otec z albumu Karnevalová vrana ocenený za najlepší singel aj album roka) a klubovou scénou. Preto im to dobre funguje v kluboch aj na veľkých festivalových stagoch ako Pohoda, Colours of Ostrava či počas spolupráce so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu na festivale Viva Musica!

Ich umelecký prínos ocenili Krištáľovým krídlom za rok 2014. Spoločenskú angažovanosť zase vyzdvihlo spojenie s legendárnou americkou pesničkárkou Joan Baez, s ktorou zahrali slovenskú hymnu. Okrem toho spolupracovali aj s takými menami ako Andrej Šeban, Jana Kirschner, Zrní či Aneta Langerová.

Turné Deti rýb, ktoré sa po vynútenej prestávke opäť rozbehlo, pozostáva nielen z nových skladieb, ale je aj prierezom z tvorby v súčasnosti jednej najoceňovanejších slovenských kapiel.

Rozmanitosť posunu v tvorbe Korben Dallas charakterizuje Juraj Benetin: „Nový koncertný program funguje výborne. Je to ako keby sa na pódiu stretla Nirvana, Police a Marvin Gaye.“

Úderná rytmika Oza Guttlera (bicie nástroje) a Lukáša Filu (basgitara), klenuté melódie podané barytónom Juraja Benetina (spev, gitara) s rozptylom od rockových, popových, soulových až gospelových aranžmánov, robia z nového albumu ďalší zaujímavý čriepok z bohatej diskografie Korben Dallas. Do Starej Ľubovne prídu už aj s novou posilou, gitaristom Ľuboslavom Petruškom, ktorý prestúpil z Chiki Liki Tua.

Večerný program festivalu NU SOUND OF VISEGRAD : CASTLE SOUND – STARÁ ĽUBOVŇA 2022 sa uskutoční 26. augusta v Ľubovnianskom skanzene – lístky v predpredaji:

Predpredaj.sk

Goout

TooToot

Ticketportal

Počas dňa bude v oddychovej zóne mesta prebiehať sprievodný program (koncert, čítačky, diskusie, vzdelávacie aktivity), na ktorý je voľný vstup. Už čoskoro oznámime ďalšie mená v programe.

NU SOUND OF VISEGRAD : CASTLE SOUND – STARÁ ĽUBOVŇA 2022 je pokračovaním niekoľkoročného cyklu Nu Sound of Visegrad, ktorého primárnym cieľom je prinášanie do slovenských regiónov novú a inšpiratívnu hudbu z krajín V4 (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko). Projekt bol súčasťou aktivít Mesto kultúry 2019 Banská Štiavnica (4 koncerty), taktiež sa uskutočnil v rámci aktivít Mesto kultúry 2020 Nové Zámky ako celodňový festival. Putovný projekt sa predstavil aj v zahraničí – Rumunsko, Srbsko, Nórsko, Nemecko. Prednedávnom vyšla 2 CD kompilácia NU SOUND OF VISEGRAD, ktorá mapujú prvých päť rokov existencie tohto koncertného projektu.

Tento projekt z verejných zdrojov podporil: Fond na podporu umenia

spot_img