8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
FestivalyBRaK 2022 aj s hudobným programom

BRaK 2022 aj s hudobným programom

Päť hudobných vystúpení interpretov, ktorí si dávajú záležať na kvalitných textoch, alebo svojou tvorbou poeticky „opisujú“ realitu a fikciu svojho myšlienkového sveta. Festival BRaK sa uskutoční od stredy 11. 5. do nedele 15. 5. 2022 v priestoroch Novej Cvernovky – koncerty sa odohrajú v Park de Palma / Sála.

Hudba a literatúra majú k sebe veľmi blízko. Občas sa tieto „dva ostrovy“ priblížia k sebe tak blízko, že sa dá medzi nimi prestupovať suchou nohou. Dramaturgia literárneho festivalu BRaK to využila k tomu, aby predstavila piatich interpretov, ktorí sú Robinsonovia tohto literárneho a hudobného súostrovia.

Dňa 13. mája vystúpi pražská skupina Dukla (19:00 / Park de Palma). Svoj mestský kolorit prezentujú civilnou až intímnou výpoveďou, kedy zdanlivo banálne, ale pre nich dôležité okamžiky, dofarbujú gitarovou hudbou ako naposledy na albume Moře vnitrozemí. Predstavuje to pre nich únik z útrob metropole do pokojnejších vôd, kde život plynie o čosi jednoduchšie a pomalšie.

V ten istý deň zahrá o čosi rýchlejšie syntetická popová skupina Another vision (20:00 / Sála) z Rakúska. Piatkový koncertný program zavŕši surrealistický, snový a miestami až lucidný prejav formácie Srnka (22:00 / Sála). Chvíľami to znie ako The Residents, keby ich viedla žena a tou je Michaela Paštéková, ktorá už dávno vystúpila zo svojej televíznej role a dnes spolupracuje s avantgardným skladateľom Miroslavom Tóthom.

Sobotný program (14. máj / Park de Palma) ozvláštni vystúpenie českej dvojice Jána Kratochvíla (On) a Báry Kratochvílovej (Ona) v ich autorskom projekte DVA. Prekvapivá kombinácia tangového rytmu a rôznych folklórnych prvkov, ktorými sprevádzajú texty vo vlastnom vymyslenom jazyku z neexistujúcich národov v pope hrajúceho z neexistujúcich rádií. Hoci mali úspech aj v zahraničí, na isté obdobie sa odmlčali, aby potvrdili svoj návrat na koncertné pódiá aj s ďalšou nahrávkou, ktorá vyjde v roku 2022.

V nedeľu (15. máj / Sála) sa predstavia mimoriadne zaujímavé duo Irena a Vojtěch Havlovci. Ich inštrumentálne plochy sa vracajú do čias barokovej hudby, ale inšpiráciu nachádzajú aj v rituálnej funkcii ľudovej hudby. Postupným vrstvením a repetetívnymi vzorcami vytvárajú určité asociácie. Voľnosť, s ktorou pristupujú k tvoreniu, prenášajú aj do koncertnej podoby, kedy sami dopredu nevedia, aké bude poradie skladieb a do akej podoby ich utriedia.

V rámci záverečnej festivalovej diskusie o tvorbe Viktora Šklovského zaznie aj Sonáta na pamäť Viktora Šklovského od Vladimíra Godára, ktorý svojím doslovom prispel do knihy Zoo alebo Listy vôbec nie o láske (BRAK, 2022). Sonáta zaznie v podaní etablovaných slovenských interpretov, violončelistu Jána Slávika a klaviristky Daniely Varínskej. Diskusia sa uskutoční 15. 5. o 16:00 v Sále Novej Cvernovky.

Festival BRaK sa uskutoční od 11. – 15. mája 2022 v priestoroch Novej Cvernovky.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner festivalu.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

spot_img