8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
FestivalyMikrohradby Moravany 2020 s makro potenciálom

Mikrohradby Moravany 2020 s makro potenciálom

Hradby samoty sa zmocnili špeciálnej príležitosti po svojom a tento rok pristúpili k verzii s prívlastkom mikro. Očakávanie, túžba, obsadenie interpretov, výtvarných umelcov a performerov však našepkáva, že napriek nevyhnutným kompromisom možno očakávať komplexný makro zážitok.

Hoci sa pôvodné vízie v tomto roku na všetkých frontoch obrátili na prach, do popredia vystúpila vynaliezavosť, odvaha a hlavne obratnosť organizátorov všetkých podujatí.

Jedným z kompromisov je skrátenie festivalu z pôvodných troch na dva dni (21.-22.8) Už tradičné česko-slovenské mená spriaznené s festivalom ostávajú, no line-up napriek obmedzeniam napokon spestrí aj zahraničná účasť. Prierez naprieč hudobnými žánrami ostáva pestrý a otvorený najrôznejším experimentálnym polohám. Od prístupného ambientu, drone, noise, experimentálnej elektroniky cez post punk, industrial, neofolk, minimal, neoklasiku až po nekompromisné techno.

Pečať headlinera si pre tento špeciálny ročník vyslúžil dánsky projekt Of the wand and the moon umelca Kima Larsena, ktorý je poprednou osobnosťou v rámci žánru atmosférického experimentálneho neofolku. Z Poľska prisľúbilo účasť kontroverzné duo SIKSA s radikálnym obsahom a explicitným performance Aleksandry Dudczak, vyvolávajúce rozporuplné reakcie. Nebolo tomu inak ani dva ročníky dozadu v kaštieli Rosice.

Z domácej scény nebude chýbať emblém nekonvenčnosti SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK. Okrem (ne)hudobného programu sa predstaví aj v sprievodnom programe v polohe prednášajúceho. Drvivým gitarovým noise/dron či funeral doomom rozvibruje kaštieľ v Moravanoch tradičný hosť KRAGROWARGKOMN a naopak pokojné vody budú zľahka čeriť ambientno/dronový UNTITLED SEA, projekt s medzinárodným ohlasom STROM NOIR, bratislavský producent a hudobník WHITHE a rovnako audio-vizuálny projekt FONTANELA. Tanečnú scénu zastúpia interpreti ako TEAPOT, ONNN, MARAKI, ALICE VOLF či PREDSKOKOKAN OTROK.

Prakticky domácu českú scénu bude zastupovať hneď niekoľko zaujímavých projektov. ZABLOUDIL(A) je jedným z nich. ZABLOUDIL(A) je improvizovaný hlukový projekt, ktorý funguje už viac ako tri dekády presnejšie od roku 1987. Z kolektívu Pavel Ondračka / Evropská Unie pochádza projekt NEMOCNÝ PUCH LESA, čo je zmes žánrov ako noise esoteric či dokonca dychovka.

Pod plášťom beduínskeho romantizmu sa odprezentuje projekt ARABIAN FAMILY PAYBACK, sprevádzaný site-specific performance zoskupenia GENGENG. Pre úplnosť dodajme ešte poéziou a elektronikou sprevádzaný projekt Martina Karvaya KAREL BRAUN AND THE BLACK MAGIC alebo nový drone / martial / industrial projekt hudobníka Willhelma Grässlicha BLIND RULER CURSED LAND (ktorého môžete poznať aj ako Uncle grasha´s flying circus); drone / ambientných SWEEPS 04.

Nemenej dôležitým pre celý festival je aj celý areál, ktorý sa minulý ročník osvedčil ako ďalšie priateľské miesto, ktoré s festivalom Hradby samoty dostáva novú šancu ako oživiť svojou bohatú históriu. Okrem sprievodného programu je komplementárnou súčasťou už prebiehajúca výstava Artrooms Moravany poradovým číslom 2. Počas festivalu nás prevedie výstavou aj odborný garant a riaditeľka výstavy Zuzana Sabová.

Počet vizuálnych a výtvarných umelcov sa zhoduje s počtom hudobníkov a dosiahol číslo 30. Organizátormi výstavy sú 4D Gallery v spolupráci s O. Z. Kaštieľ Moravany. Medzi vystavujúcimi autormi sa predstavia napr. Tomáš Rafa, Elizabeth Gerdeman, Alžbeta Meňkyová, Olga Paštéková, Jozef Pilát, Darina Alster, Nela Bartová, Mário Birmon a mnohí ďalší. Tematicky druhá výstava Artrooms Moravany je venovaná (neu)stále aktuálnej téme prehodnocovania prístupu človeka k prírode zastrešenej pod mottom „Sme príroda, ktorá sa bráni“.

S materiálov, techník a prístupov budú k videniu fotografia, maľba, svetelné inštalácie, performance a mnohé iné, ktoré sa nebudú nachádzať len v interiéri, ale aj v anglickej záhrade, ktorá bude zároveň slúžiť ako stanové mestečko. Všetky ďalšie potrebné informácie nájdete na oficiálnom webe festivalu, ako aj na Facebook Evente

spot_img