8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
FestivalyViete, ako sa povie hudba v jazyku jidiš? Dozviete sa na Yiddish...

Viete, ako sa povie hudba v jazyku jidiš? Dozviete sa na Yiddish Summer Weimar

Medzi dňami 30. júl a 23. august sa v nemeckom Weimare uskutoční festival Yiddish Summer Weimar, ktorý je zameraný na židovskú kultúru. Organizátori museli zrušiť viacerých zahraničných hostí zo zámoria, ale našťastie ich mohli nahradiť židovskými umelcami žijúcimi v Európe – najmä v Berlíne.

Duch tohto mesta je ovplyvnený nielen veľkými umelcami, ktorí tu žili a tvorili ako J. S. Bach, F. Liszt, F. Schiller, ale aj tieňom súmraku neďalekého koncentračného tábora Buchenwald. Neľudskosť, s akou pristupovali k židovskému obyvateľstvu , sa nedá ničím ospravedlniť a na tieto zločiny sa nesmie zabudnúť. Treba ich pripomínať ďalšej generácii, aby nezopakovala rovnaké chyby aj tých, ktorí sa voči tomu len nemo prizerali.

V epicentre židovskej kultúry sa koná festival Yiddish Summer Weimar už po dvadsiaty krát. Je oslavou nezlomného ducha a charakteru ťažko skúšaného národa. Teraz sa bude odohrávať v inom rozpoložení. Počas narastajúcej krízy okolo koronavírusu mali organizátori dve možnosti: odložiť festival o rok, alebo improvizovať a vystavať nový program.

Rozhodli sa pre druhú alternatívu a všetky podujatia sa budú odohrávať za prísnych hygienických pravidiel. Všetky podujatia sa budú konať v exteriéroch a nebudú môcť byť na nich prítomní ľudia prichádzajúci z USA, Ruska, Brazílie a z ďalších červených zón. Organizátori však prisľúbili, že mnohých zahraničných hostí, príde z Berlína, ktoré patrí k najkozmopolitnejším mestám v Európe.

Na návštevníkov tak čaká množstvo koncertov, workshopov pod vedením lektorov zaoberajúcich sa židovským umením a kultúrou, tradíciami a zvykmi, jedlom aj jazykom jidiš, k tomu množstvo prednášok a filmových projekcií. Časť programu sa bude odohrávať aj v mestách Erfurt, Eisenach, Altenburg a Niederzimmern. Kompletný program si môžete pozrieť  na oficiálnych stránkach festivalu.

spot_img