8.6 C
Slovakia
piatok, 14 júna, 2024
spot_img
FestivalyNa Konvergencie sa vráti izraelský inštrumentalista Avi Avital

Na Konvergencie sa vráti izraelský inštrumentalista Avi Avital

Dvadsiaty ročník festivalu Konvergencie sa blíži k svojmu vyvrcholeniu. Na dnešnom záverečnom koncerte vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu vystúpi izraelský hráč na mandolínu Avi Avital po boku americkej speváčky Loire Cotler a hráča na rámovom bubne Glena Veleza. Trio v sprievode slovenských hudobníkov predstaví multižánrovú tvorbu idúcu od Bacha cez Piazzollu až po vlastné diela a improvizácie.

Avi Avital je izraelský hudobník, ktorý sa presadil na nie celkom obvyklom nástroji – na mandolíne. Narodil sa na juhu Izraela, v ktorom pretrvával stret arabskej a židovskej kultúry. Avital inšpiráciu autentickou ľudovou hudbou neskôr pretavil do world music podoby.  

Štúdium hry na mandolínu prehĺbil v Jeruzaleme a neskôr v talianskej Padove. Tam  mohol podrobnejšie študovať literatúru a možnosti interpretácie, v ktorej nikdy nevnímal limity tohto inštrumentu. Búral predsudky, čo sa ešte dá a čo už nie, zaranžovať na mandolíne. Stal sa vyhľadávaným muzikantom, nahral štyri štúdiové nahrávky a získal ako prvý hráč na mandolínu nomináciu na Grammy.

Na Konvergencie sa vráti po dvoch rokoch, aby sem dotiahol aj speváčku Loire Cotler a perkusionistu Glena Veleza, od ktorých zaznie v prvej polovici programu hneď niekoľko autorských skladieb. Po nich budú nasledovať viaceré úpravy známych kompozícií, medzi ktorými nebude chýbať Sonáta č. 1 g mol BWV 1001 od Johanna Sebastiana Bacha či Fuga y misterio od Astora Piazzollu.

spot_img