8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
FestivalyLondýnska, Viedenská a Mníchovská Filharmónia na BHS

Londýnska, Viedenská a Mníchovská Filharmónia na BHS

Bratislavské hudobné slávnosti prinášajú aj tento rok viaceré interpretačné skvosty. Na 55. ročníku sa predstavia hneď tri svetové orchestre – Londýnska, Mníchovská a Viedenská filharmónia pod taktovkou troch význačných dirigentov.

Nie je vôbec jednoduché a samozrejmé, priniesť k nám špičkové interpretačné umenie svetových parametrov. Jeden z našich najstarších festivalov vážnej hudby sa o to každoročne úspešne snaží. BHS 2019 má v tohtoročnom programe hneď niekoľko výnimočných koncertných zážitkov. Nepochybne k nim budú patriť koncerty Londýnskej, Mníchovskej a Viedenskej filharmónie.

Už dnes večer sa Philharmonia Orchestra London predstavia pod taktovkou fínskeho dirigenta Esa – Pekku Salonena s programom Symfonia č. 9 od Gustava Mahlera. Toto monumentálne dielo je Mahlerovým testamentom a vstupnou bránou do sveta mimo tonálnej harmónie

Naproti tomu Mníchovská filharmónia spolu s Mnichovským filharmonickým zborom predstavia symfonické diela od Wolfganga Amadeusa Mozarta – Symfónia č. 41 C dur a Felixa Mendelssohna Bartholdyho – Symfónia č. 2 B dur. Pohľad dirigenta Thomasa Hengelbrocka na prechod od klasicizmu k romantizmu a kontrast medzi svetskou a cirkevnou inšpiráciou.Sólistami tohto večera (4. október) bude sopranistka Agnes Kovacs a tenorista Andrew Staples.

Wiener Philharmoniker prinesú s dirigentom Andrésom Oroczom- Estradom Rachmaninov Koncert pre klavír č. 3 d mol, ktorý patrí k jeho najhrávanejším. V interpretácii čínskej klaviristky Yuja Wang. Teleso, ktoré je známe svojou orientáciou na klasicistické obdobie, prekvapilo zaradením búrlivej suity Svätenie Jari Igora Stravinského.

spot_img