8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
FestivalyBratislava Mozart Festival 2019

Bratislava Mozart Festival 2019

Bratislava Mozart Festival pripomenie od 25. októbra do 10. novembra tvorbu jedného z najtvorivejších skladateľov a hudobného génia Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Koncerty s jeho hudbou stále lákajú. Do koncertných sál dostanú aj tých, ktorí majú vlažný alebo nijaký vzťah k vážnej hudbe. Bez toho, aby sa spreneveril svojim umeleckým víziám, pracoval W. A. Mozart až do posledných dní svojho života. Všetko obetoval hudbe, ktorá bola jeho poslaním. Zanechal po sebe viac ako 600 opusových diel – mnohé z nich sú dodnes neprekonateľné.

Nie všetko vyšlo, nie vždy dostal zaplatené, nie každý s ním dokázal spolupracovať kvôli komplikovanej povahe. A predsa aj 260 rokov po smrti sa stále hráva jeho hudba. Rakúskeho skladateľa si pripomenie Bratislava Mozart Festival, ktorý spája interpretačné umenie v dielach Mozarta s jeho súčasníkmi a nasledovateľmi. Vznikol z iniciatívy Róberta Šebestu ,pôsobiaceho v súbore Lotz Trio, prinášať interpretov špecializujúcich sa na historicky poučenú interpretáciu hry na dobových nástrojov. Už po šiestykrát rozozvučí významné priestory bratislavského hudobného života.

Na otváracom koncerte 25. októbra v Katedrále sv. Martina zaznie dielo Requiem KV 626, ktoré je už tradičnou koncertnou pripomienkou v predvečer Sviatku všetkých svätých. Aj tento rok odznie v podaní zboru Cantus XVII a sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti, Orchester 1756 – zmení sa iba dirigent – Mariána Lejavu nahradí Konstantin Hiller. Okolo tejto zádušnej omše vzniklo viacero teórii, no na ich konci je stále rovnako majestátna a vznešená hudba.

Hoci by nebol problém zostaviť festivalovú dramaturgiu iba z Mozartových diel, organizátori sa snažia k nim pridružiť aj tvorbu jeho súčasníkov a nasledovateľov. Tento rok to bude skladateľ Juraj Družecký, ktorého 200. výročie narodenia si festival pripomenie výberom z jeho aj Mozartových hobojových kvartet, ktoré predstaví Grundmann-Quartett s hobojistom Eduardom Weslym 27. októbra v priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca.

Mozartovým veľkým obdivovateľom bol Johaness Brahms, ktorý ako desaťročný debutoval klavírnym kvartetom od svojho inšpirátora. Podobne ako Mozart aj Brahms výrazne zasiahol do sonátovej tvorby, pričom Sonáty op. 120 pre klarinet a klavír venoval klarinetistovi Richardovi Mühlfeldovi. Sonátu F mol a sonátu Es-Dur bude možné počuť na historických nástrojoch v podaní Róberta ŠebestuLadislava Fančoviča. Koncert sa uskutoční 30. októbra v Hudobnom múzeu SNM v  Brämerovej kúrii.

Obdobne ako otvárací aj záverečný koncert sa bude niesť vo väčšom inštrumentálnom obsadení. Mozart dokázal vyťažiť maximum zo svojho postavenia aj dobových možností nástrojovej praxe. Gran Partitu, ktorú skomponoval pre dvanásť dychových nástrojov a kontrabas, na festivale zahrá súbor Schöllnast consort, pod umeleckým vedením hobojistu Alfreda Bernardiniho, 10. novembra 2019 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.

Bratislava Mozart Festival organizuje Spoločnosť Theodora Lotza, o.z. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Hudobný fond.

spot_img