8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
FestivalyHudba Juraja Družeckého a Johanna Brahmsa na Bratislava Mozart Festival 2019

Hudba Juraja Družeckého a Johanna Brahmsa na Bratislava Mozart Festival 2019

Grundmann-Quartett

Bratislava Mozart Festival pokračuje dvomi koncertmi, na ktorých predstaví tvorbu Mozartovho súčasníka Juraja Družeckého a nasledovníka Johannesa Brahmsa.

Juraj Družecký patril k významným skladateľom, ktorého význam presiahol náš región. Jeho hudobná kariéra začala v armádnom súbore, kde slúžil ako tympanista a kapelník. Neskôr si doplnil vzdelanie o hru na hoboj. Čoskoro sa stal vyhľadávaným skladateľom šľachtických panovníkov. V Bratislave pôsobil u Antona Grassalkoviča, neskôr u grófa Józsefa Batthányiho a arcivojvodu Josefa Antona Jana Lotrinského.

Družecký zasiahol v širokej žánrovej oblasti. Progresívne boli najmä jeho skladby pre dychové nástroje – zvlášť tie pre hoboj, ktorý oslovoval aj o jedenásť rokov mladšieho W. A. Mozarta. Porovnať prístup oboch skladateľov k dychovej hudbe budete môcť na dnešnom koncerte v Primaciálnom paláci – Zrkadlová sieň, ktorý odohrá nemecký súbor Grundmann-Quartett.

Johannes Brahms sa rád vracal do obdobia hudobného klasicizmu, v ktorom čerpal najmä z Beethovenovho a Mozartovho diela. Aj keď sa okolo neho vytvárali silné názorové proti prúdy, on namiesto konfrontačných diskusií radšej nechával prehovárať svoju hudbu. Stál pri ňom úzky okruh priateľov, ktorí ho povzbudzovali k ďalšej tvorbe, jedným z nich bol napríklad Robert Schumann, ktorý Brahmsa často propagoval vo svojich novinách Neue Zeitschrift für Musik.

Keď prišlo skladateľovo rozhodnutie skončiť s komponovaním, jeho podporovatelia boli z toho veľmi prekvapení a zarmútení. Skladateľov pocit prázdnoty zaplnil až nový inšpiračný impulz, ktorým bolo vystúpenie klarinetistu Richarda Mühlfelda. Brahms ho videl hrať Weberov klarinetový koncert č. 1 f moll a Mozartov klarinetový kvintet A dur. Očarila ho jemná interpretácia a hutný zvuk, ktorý vychádzal z Mühlfeldovho klarinetu značky Müller.

Brahms si Mühlfelda veľmi vážil, čo dokazuje aj prezývka Fräulein Klarinette. Skomponoval pre neho Klarinetové trio a klarinetové kvinteto – známe aj pod názvom Sonáty op. 120 pre klarinet a klavír. Obe si budete môcť vypočuť na koncerte „Máte radi Brahmsa?” – Mozartovské reminiscencie, ktorý sa odohrá v Hudobnom múzeu SNM v Brämerovej kúrii, v podaní Róberta Šebestu a Ladislava Fančoviča na historických nástrojoch – klarinetu zn. Berthold (ca. 1890) a klavír zn. Blüthner (ca. 1910).

Bratislava Mozart Festival organizuje Spoločnosť Theodora Lotza, o.z. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Hudobný fond.

spot_img