8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
FestivalyJudith Hill a Candy Dulfer - ženský element na Groove Brno

Judith Hill a Candy Dulfer – ženský element na Groove Brno

Festival Groove Brno vstupuje do svojej druhej poloviny. Najbližšie dva koncerty sa predstavia dve silné ženské osobnosti. Speváčka Judith Hill (2. novembra v Metro Music Bar) a saxofonistka Candy Dulfer (4. novembra v Sono centrum).

Na jazze je krásne to, že sa dá poňať rozličnými spôsobmi – spevom aj hudbou, energickými i meditatívnymi plochami – nadviazať na tradíciu, aj si raziť vlastnú cestu. Jazz však nie je len o hľadaní kompaktnosti a vzájomnej inšpirácie medzi spoluhráčmi. Jazz dokáže rozhýbať nielen dušu, ale aj telo v jeho tanečnej podobe – funku a groove. Tieto knôty prídu na festival Groove Brno zapáliť dve interpretky pochádzajúce z dvoch odlišných generácií – Judith Hill a Candy Dulfer.

Americká speváčka Judith Hill má impozantný životopis, v ktorom okrem iného svieti spolupráca s Michaelom Jacksonom. Okrem sprievodných vokálov si s kráľom popu zaspievala duet I  Just Can’t Stop Loving You. Už to by bol pre mnohé speváčky vrchol kariéry, lenže jej ambície smerovali k vlastnej tvorbe. Aj v tomto prípade pracovala s tým najlepším – debutový album Back In Time jej produkoval samotný Prince.

Postaviť sa na vlastné nohy bol napriek tomu rizikový ťah, no oplatil sa. Záujem o autorské skladby stúpol aj po vydaní druhej štúdiovej dosky Golden Child, ktorá je základom tohtoročného európskeho turné Judith Hill.

Ďalší koncert zo série Groove Brno predstaví holandskú saxofonistku Candy Dulfer. S Judith ju viaže nielen tanečnejší prístup k jazzovej hudbe, ale aj spolupráca s Princom, ktorému robila saxofónové garde. Fanúšikovia tento súlad nazývali ako „great harmony“. Pre schopnosť len pár tónmi vyjadriť nezabudnuteľnú melódiu si ju pozvali na svoje albumy také hviezdy ako Aretha Franklin či Beyoncé.

V ničom nezaostala ani vo svojej sólovej dráhe, v ktorej nakrútila dvanásť štúdiových nahrávok. Navždy si ju budeme spájať s hitom Lily Was Here. Hoci najväčšiu slávu zažila v deväťdesiatych rokoch, jej vystúpenia majú stále svieži rukopis a dokážu roztancovať už po niekoľkých minútach. Do Brna prichádza Candy Dulfer s najväčšími hitmi a s dva roky starým albumom Together.

spot_img