8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
FestivalyŠiesty ročník showcase festivalu Nouvelle Prague mení venue a rozširuje program

Šiesty ročník showcase festivalu Nouvelle Prague mení venue a rozširuje program

Nouvelle Prague 2019 / photo by: Jakub Červenka
Nouvelle Prague 2019 / photo by: Jakub Červenka

Nouvelle Prague je prvým showcase festivalom v Českej republike. Spája odbornú konferenciu pre hudobnú obec aj verejnosť a v rámci jeho showcase časti sa predvedie viac ako 30 interpretov a kapiel z mnohých krajín.

Aj tento rok sa na konferencii zúčastní medzinárodná delegácia profesionálov z Rakúska, Poľska, Maďarska či Škótska. Ako každý rok, aj počas tohto ročníku prebehne niekoľko networkingových stretnutí a panelových diskusií, na ktoré prídu predať svoje vedomosti hudobní profesionáli ako napríklad zástupcovia vydavateľstiev, festivalov, hudobní manažéri a agenti.

Hudobná sekcia bude bude opäť nabitá tými najzaujímavejšími kapelami z rôznych krajín. Najpočetnejšie zastúpenie bude mať ale česká scéna, predstavia sa napríklad stále populárnejší girlband Viah, víťazka minuloročného projektu Czeching Hellwana, žhavé elektronické duo Bratři, Beps’n’Johnnies, I love you honey bunny, Zofie Dares – projekt speváčky populárnej kapely Mydy Rabycad, a ďalší. Slovenskú scénu prídu zastúpiť legendy Diego, ktorí mali na festivale vystúpiť minulý rok, ale nakoniec sa tak bohužiaľ nestalo.

Početné zastúpenie bude mať už tradične aj britská scéna, z ktorej neúnavne prúdi čerstvý vietor aktuálnych trendov. Mladícku rebéliu prinesie alt-rocková štvorica Sun Arcana z Essexu. Ak je niečo, čo určite odporúčam tento rok neminúť, tak je to melodický indie-pop s punkovým nádychom v podaní kapely Childcare.

Asi najočakávanejšou udalosťou tohtoročného Nouvelle Prague bude koncert britského speváka Toma Grennana, ktorý v posledných rokoch stúpa v rebríčkoch aj v srdciach fanúšikov. Jeho emotívne a zároveň energické songy mohli tento rok počuť napríklad návštevníci festivalu Grape.

Tvrdšie žánre a príde z Francúzska reprezentovať post-rockové hlučné trio Lysistrata, ktorí patria medzi to najlepšie čo táto krajina, čo sa alternatívnej hudby týka, môže ponúknuť. Ich koncerty bývajú extra intenzívny zážitok, a určite tomu nebude inak ani na Nouvelle.

Slovinskí Haiku Garden v našich končinách už hrali pred rokom. Pre tých, ktorí pri tom ale neboli, ich koncert vrelo odporúčam. Zasnený shoegaze v ich podaní má všetko ale neberú sa príliš vážne. Táto parta v minulosti predskakovala napríklad aj legendárnym The Jesus and Mary Chain.

autor: Mária Lišková
spot_img