8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
FestivalyNeboj sa maďarskej hudby - choď na Volt a zistíš, že je...

Neboj sa maďarskej hudby – choď na Volt a zistíš, že je naozaj dobrá

Hudobná scéna od našich južných susedov sa nám javí ako exotická a neznáma. Maďari však majú bohatú a žánrovo pestrú hudobnú tvorbu, ktorú sa rozhodne oplatí spoznať. Jednou z dobrých príležitostí je festival VOLT, ktorý sa uskutoční od 26. do 30. júna.

Jednou z najznámejších maďarských metalových kapiel je skupina Tankcsapda. Ich povedomie dávno prekročilo domáce hranice a vo svete je ich thrash a heavy metal pojem. Nahrali štrnásť albumov, pričom viacero z nich presiahli desaťtisícové predaje. Okrem tvrdých riffov im nechýba ani nadhľad, s ktorým si vedia vystreliť nielen zo spoločenských konvencií, ale aj sami zo seba. V mačistickom metale o to vzácnejšia vlastnosť. Na festivale oslávia tridsiate výročie veľkolepým koncertom.

Tankcsapda – Be vagyok rúgva

Na predaje o generáciu starších kolegov Tankcsapda síce už asi nikdy nedosiahnu, napriek tomu si Anna and the Barberies udržiavajú doma vysokú popularitu. Sú koncertnou kapelou a všade kam prídu, tam zanechajú nezmazateľný dojem. Maďarské médiá o nich vravia, že na javisku hrajú, akoby to malo byť naposledy. So starosvetskosťou sa pridržiavajú melodickosti, ktorá vám spraví zimomriavky a vôbec pritom nevadí, že nerozumiete maďarskému textu. Naopak, máte pocit, že k vám tento starý jazyk prehovára svojou poetickosťou.

Anna and the Barbies 15 – Sajnálom

Aurevoir je ansámbel, ktorý okrem maďarskej ľudovej hudby čerpá aj z anglosaskej tvorby. Kým niektorí maďarskí umelci sa schovávajú pred cudzími vplyvmi, oni sú na miešanie kultúr patrične hrdí. Svoju tvorbu nazývajú etno beatom, s ktorým zabúšili na brány Transylvánie aj ďalekej Číny.

Patrí k najtalentovanejším maďarským jazzmanom. Študoval v zahraničí a istý čas žil v Londýne, kde hral s tými najlepšími. Jednoruký trubkár Barabás Lőrinc je vedúcim svojho vlastného kvarteta, ktoré sa hlási odkazu toho najklasickejšieho jazzrocku. Tento odkaz obmieňa spolu so svojimi spoluhráčmi v modernom fusion.

Barabás Lőrinc Quartet – I want

spot_img