8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
FestivalyNepremeškajte hudobné objavy v Ostrave, ktorá sa zafarbí do multižánrovosti

Nepremeškajte hudobné objavy v Ostrave, ktorá sa zafarbí do multižánrovosti

2014-07-17-COLOURS-OF-OSTRAVA-0-ColoursFestival Colours of Ostrava ponúkne multižánrovú prehliadku, v súčasnosti tých najzaujímavejších hudobných projektov. Vystúpia na ňom také hviezdy globálnej hudby, ako ZAZ, The National, Robert Plant and the Sensational, alebo John Newmann. No festival ponúkne, aj omnoho menšie kapely a menej známych interpretov – no nemenej zaujímavých. Redakcia MusicPress vám prináša niekoľko tipov na nezabudnuteľný koncertný zážitok. Colours of Ostrava sa uskutoční medzi 17 až 20.júlom v areáli Dolní Vítkovice.

Zaspomínať si na divoké obdobie 70. rokov príde formácia Howlin Rain, v ktorej sa miešajú esencie psychadelického zvuku a priamočiarosti.

Howlin Rain – Roll On the Rusted Days


 

Hneď dva zaujímavé tipy prinášame od našich poľských susedov, keďže Ostrava ako časť Sliezka je častým zdrojom poľských skupín. Husľové kvarteto VOŁOSI, by mohlo nadviazať na predminuloročné vystúpenie Kronos Quartet. VOŁOSI prechádzajú od pomalých minimalistických častí až do lyrickej vášnivosti. Vo svojej interpretácii majú ako zdroj veľkých národných klasikov (Chopin), salónnu hudbu (tangové prvky), aj ľudové nápevy. Ich pódiový prejav je nezabudnuteľný, keď muzikanti vytvárajú, akoby jedno fungujúce sláčikové telo.

VOŁOSI – Tango


 

Orkiestra Św. Mikołaja je ten typ tvorivej world music kapely, ktorá sa nebojí v krásnej ľudovej poľskej piesni, použiť aj exotické nástroje. Ich rytmická zložka je dynamická a ich spev krásne expresívny s bohatým zdrojom regionálnych prvkov.

Orkiestra św. Mikołaja – Mazureczek live


 

Prezentovať autentickú americkú kultúru prídu Denver Broncos UK – v zložení Silm Cessna, Munly Munly a Lord Dwight Pentacost. Svoju náklonosť k pôvodnej americkej tvorbe prejavujú autentickými dobovými nástrojmi a zvláštnym noir odtieňom.

Denver Broncos UK – Immaculately Warded Children“


 

Slim Cessna sa predstaví aj vo vlastnom tempom country projekte Slim Cessna´s Auto Club.

Slim Cessna´s Auto Club – He, Roger Williams


 

Z opačného konca sveta príde austrálska skupina OAK, zvláštna fúzia domorodej kultúry a moderného kozmopolitu. Hlavnú úlohu v ich skladbách zohráva mystický nástroj didgeridoo, ktorý umocňuje už tak intenzívne basové tóny zoskupenia.

OKA – live Nambour Originals 2010


 

Neobyčajný koncertný zážitok plynúce vibračnou centrifúgou ponúkne francúzska skupina Mazalda. Šesť multiinštrumentalistov pracuje s obskúrnym zvukovým labyrintom, používajúc megafóny k zosíleniu zvuku.

Mazalda – Turbo Clap Station – Tammuriata


 

Na Colours of Ostrava nebudú chýbať ani hiphopové beaty, aj keď v netradičnom spojení s indiánskokanadskou kultúrou. A Tribe Called Red využívajú tradičné šamanské bubnovanie a modernú djingovú technológiu, vymysleli tak úplne nový urban music žáner – electronic pow wow step. Túto svoju manifestáciu sa neboja priniesť do tradičných wigwamov ani do klubového prostredia.

A Tribe Called Red – Sisters ft Northern Voice


 

Inštrumentálne škótske kvarteto Hidden Orchestra nesie vo svojom súzvuku jazz, artificiálnu hudbu, rock aj filmovú asociatívnosť. Pomalé meditačné úseky sú podfarbené polyrytmom.

Hidden Orchestra – Antiphon


 

Interaktívny rytmus, zmyselné pohyby na javisku a charizmatický frontman v bizarnej uniforme generála povstalcov. Takto stručne môžeme charakterizovať africký projekt Jupiter & Okwess International, ktorý nadväzuje na tradíciu afrofunkových legiend, ako Tony Allen, či Manu Dibango. 

Jupiter & Okwess International – AFH118


 

Festival Colours of Ostrava prestaví viac ako 100 skupín a interpretov na štyroch scénach. Okrem toho môžu návštevníci navštíviť aj divadelné predstavenia a rôzne sprievodné podujatia. Colours of Ostrava sa uskutoční medzi 17 20. júlom.  

| autor: MusicPress

 
spot_img