8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
FestivalyNils Frahm na Amsterdam Dance Event 2022

Nils Frahm na Amsterdam Dance Event 2022

Berlínsky hudobník a skladateľ Nils Frahm prednedávnom vydal trojhodinový epos Music For Animals. Jeho koncertná podoba sa uskutoční aj na festivale Amsterdam Dance Event, kde sa 20. októbra predstaví v historickej neoklasicistickej budove  Concertgebouw.

Tri roky bol okolo neho šum, ale známy skladateľ nespal, keďže pripravoval jeden zo svojich najambicióznejších projektov. Nils Frahm vydal nový album Music For Animals, ktorý obsahuje desať skladieb s celkovým časom troch hodín. Takúto nahrávku Nils ešte nespravil a napriek tak dlhej minutáži času plynie veľmi plynulo.

Meditatívna elektronika, asociatívne zvuky a tóny s metafyzickým účinkom. Skoro to až pripomína Karneval zvierat od Erika Satieho, hoci N. Frahm tentokrát vynechal klavír – svoj obľúbený hudobný nástroj – a vrhol sa ešte viac do sveta elektronických zvukov. Veľkým inšpiračným zdrojom pre skladateľa boli prírodné mystériá, ako keď sledoval tečúci vodovád, alebo počúval šum listov či zvuk búrky. Mnoho komponistov sa obracalo pri komponovaní symfónií k prírode, on na to však nehľadel ako na formu, ktorá musí mať trojčasťovú či štvorčasťovú štruktúru.

„Všetko sa to vracia späť k vodopádu. Ak sa chceš pozerať, pozeraj. Ak nie, tak nemusíš. Vždy to bude rovnaké, ale nikdy nie úplne rovnaké. To je skutočne najväčšia sila Music For Animals. Okamžite poznateľná, nepodobná ničomu rovnakému,“ opisuje svoj najnovší album Nils Frahm.

Nils Frahm chcel vytvoriť kompozície, ktoré by boli jednoliate, v ktorých by sa vrstvil zvuk, nepotrebovali by pevnú formu a symetrické rozloženie. Veď aj príroda má svoje pomalé tempo a tí, čo sa pozorne do nej zahĺbia, pozorujú cyklus, ktorý sa nedá unáhliť. V tomto sa Nils Frahm približuje k hudobníkom typu Brian Eno.

Koncertné turné pod názvom Music For international tour odštartovalo v septembri v Sydney Opera House a teraz prichádza do Európy – Nils Frahm vystúpi 24. novembra v pražskom Fórum Karlín na festivale Struny Podzimu. Jedným z vrcholov bude koncert v nádhernej sále Concertgebouw, kde zahrá 20. októbra v rámci festivalu Amsterdam Dance Event.

spot_img