8.6 C
Slovakia
sobota, 20 júla, 2024
spot_img
FestivalyVnútorná premena Tirzah na festivale NEXT

Vnútorná premena Tirzah na festivale NEXT

Súčasná hudba ponúka množstvo zaujímavých performeriek, pre ktoré je hudba ďalším vyjadrovacím prostriedkom ich umeleckého naplnenia, ale aj intímnou spoveďou. Jednou z nich je britská interpretka Tirzah, ktorá vystúpi 28. septembra v DPHO na otváracom večeri festivalu NEXT.

Pomalé aj rýchle tempo, štýl grime, ktorý už pomaly vychádza z módy, ale aj nové fúzie elektronickej hudby. Omnoho dôležitejšie než žánrová škatuľka je vtiahnuť poslucháča do jej intímneho sveta. Tirzah Mastin, skrátene Tirzah, sa nesnaží byť v hudbe doslovná. Tam, kde by niekto chcel vytvoriť melódiu, ktorú si viete zapískať, ona ju iba naznačila. Tieto dadaistické náčrtky sa nachádzajú na plochách piesňového formátu.

Doteraz vydala niekoľko singlov, dve malé EP dosky a dva albumy. Medzi dvomi štúdiovými nahrávkami Devotion a Colourgrade sú iba tri roky, ale ukazujú veľký osobnostný aj hudobný vývoj. Tým najväčším rozdielom je zvoľnenie. Tirzah už nechce iba dosiahnuť úspech na klubovej scéne, kde ľudia čakajú na poriadny tanečný beat, ale aby tom mori myšlienok bolo počuť jej vlastný hlas.

Materstvo ovplyvní život mnohých interpretiek, ktoré zvádzajú vnútorný zápas, ako s týmito pocitmi pracovať. Radosť striedanú s úzkosťou nad životnou zmenou. Túto premenu Tirzah spracovala kolážovitými aranžmánmi v priestore, kde sa nešetrí so zvukmi, hoci na prvé počutie môže pôsobiť minimalistickým dojmom.

V populárnej hudbe je používanie auto-tune často otravné a väčšinou toto upravenie hlasu má zamaskovať neschopnosť intonovať. V jej prípade je modulovanie s hlasom ďalšou tvorivou metódou, ktorou poslucháča vedie z banálnych intervalov do ďalšej pocitovej sféry. Takto pracuje aj so šepotaním, čo môže evokovať aktuálny fenomén ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response), na ktorom aktuálne zarábajú mnohí youtuberi. Ona však neponúka prázdny relax, ale sugestívnu reakciu v príbehoch jej piesní.

Naživo Tirzah predstaví piesne zo svojich dvoch albumov v spoločnosti Coby SeyaKwake Bass. Ešte predtým vystúpi v rámci tohto festivalového večera aj ukrajinský producent Heinali a uzatvorí ho DJ Inso.

spot_img