8.6 C
Slovakia
piatok, 17 mája, 2024
spot_img
FestivalyNišville festival - jazzové prázdniny v Srbsku

Nišville festival – jazzové prázdniny v Srbsku

1496227021586

Letecké prepojenie Bratislavy a mesta Niš je dobrým dôvodom, aby ste v dátumoch medzi 10. až 13. augustom navštívili túto srbskú metropolu. Vtedy sa tu koná veľký jazzový festival Nišville.

Jazzová hudba do Srbska prenikla okolo roku 1920, kedy Markus David Blam sformoval prvý srbský jazzový orchester Studentski Micky Jazz. Vtedajšia mladá generácia bola z toho nadšená a jazz sa postupne etabloval aj do rozhlasového vysielania. Ešte k väčšej popularite tohto žánru prispel svojimi dvoma návštevami v rokoch 1959 a 1960 Louis Armstrong. Odvtedy jazzová komunita narastala a domáci muzikanti sa zdokonaľovali aj spoluprácou so zahraničnými hudobníkmi, ktorí do bývalej Juhoslávie chodievali pomerne často. Spomedzi balkánskych krajín patrí dnes srbská jazzová scéna k tým najzaujímavejším. Do veľkej miery to umožňuje festival Nišville, ktorý pokračuje v konfrontačnej línii srbských a zahraničných muzikantov.

Nišville – short promo 2015

Americký jazzový sound bude prezentovať speváčka Patti Austin, ktorej vokál sa pohybuje v R&B odtieňoch, fúziu bebopu a free jazzu predstaví bubeník Al Foster a jeho kvintet. Do Niš sa chystá aj tradicionalista – trubkár Tom Harrell a jazz funková diva Nik West.

Nik West – Bottom Of The Bottle

Z európskych interpretov stojí za zmienku predovšetkým britský vokalista Tonni Momrelle i zaujímavý projekt nemeckého trubkára Frederika Kostera zhudobňujúceho známe popové a rockové skladby do jazzových aranžmánov, zaujímavé je najmä jeho podanie Eleanor Rigby od The Beatles. Skladby Johna Lennona interpretuje aj litovské kvinteto Silent Blast a mohutný big bandový zvuk prinesie slovinský súbor Big Band Gverilazz. Starý kontinent bude reprezentovať aj jeden z headlinerov celého podujatia – holandská saxofonistka Candy Dulfer.

Candy Dulfer – Lily Was Here

Dohromady osem stagov ponúkne bohatý program s desiatkami domácich a zahraničných interpretov. Organizátori tiež deklarujú tzv. jazzové prázdniny – kombináciu vstupeniek na festival a ubytovanie v blízkosti areálu. Viac informácií na stránkach festivalu.

spot_img