8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
FestivalyOxbow verzus Clap Your Hands Say Yeah

Oxbow verzus Clap Your Hands Say Yeah

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Nevyspytateľný frontman, nečitateľná hudba, pre znalcov lahôdka, pre ostatných kuriozita, do ktorej prenikáte len veľmi pomaly, až vás napokon celého pohltí. Tak trochu krkolomná charakteristika kultu, ktorý sa nedá ani inak popísať. Musíte to počuť! Vznikli na konci osemdesiatych rokov, ale pokojne by mohli fungovať v časoch besnenia Charlesa Mansona. Líder tohto bizarného zoskupenia Eugene S. Robinson, ktorý má na ramene vytetovaný pentagram, pritom na pódiu pôsobí, že by do tejto sekty dobre zapadol, no v civile je veľmi príjemným človekom. Psychedelické sanfranciské spojenie s Nickom Cavom a bluesový šamanizmus Roberta Johnstona, do ktorého pridajte noise a industriál a vyjde vám jedna z najoriginálnejších hudobných skupín – Oxbow.

Oxbow

žáner: avantgarde punk / noise / industrial / experimental rock

kde ich zažijete: OFF Festival

OXBOW – COLD & WELL-LIT PLACE

 

Ťažko sa škatuľkujú aj Clap Your Hands Say Yeah, keďže žáner indie presne nevyjadruje ich špinavú melodickosť. Takto nejako by sa mali popové linky skresľovať a melodické nápady ďalej rozvíjať. Originalita srší z každej strany, či už je to rytmika, harmónia či vokál lídra Aleca Ounswortha. Najčastejšie sú prirovnávaní k Talking Heads, hoci znejú konzistentnejšie, a ich veľkým fanúšikom je aj samotný David Byrne. Na to, aby mohli zakotviť v pokojných mainstreamových vodách, sú príliš rozburácaný, čo sa napríklad prejavuje desaťminútovými kompozíciami, ako to predviedli v Satan Said Dance. Páčiť sa však budú folkáčom, hipisákom, pankáčom aj priaznivcom mäkšieho i tvrdšieho indie prejavu.

Clap Your Hands Say Yeah

žáner: indie rock / garage rock

kde ich zažijete: OFF Festival

Clap Your Hands Say Yeah – Down

spot_img