8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
FestivalyRichie Hawtin verzus Boris Brejcha

Richie Hawtin verzus Boris Brejcha

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

 

Kanadský producent Richie Hawtin patrí k najväčším priekopníkom techno music. Nadviazal na tvorbu Kevina Saundersona, Derricka Maya a Carl Craig. Pohľad na tento hudobný štýl zmenil, keď vydal album DE9: Closer, ktorý bol prelomovaný prácou s mixom a editovaním. Hawtina charakterizuje minimalistický zvuk, dunivé basové linky a pomalé variovanie melodických liniek. Inšpiráciu našiel v skupine Kraftwerk, ale aj v klasickej hudbe, najmä u minimalistoch napr. Steva Reicha. V posledných rokoch sa ešte viac zameral na postupné budovanie atmosféry, hustenie a vrstvenie rytmických štruktúr. The New York Times ho právom považuje za jedného zo svetových intelektuálnych síl tanečnej hudby.

Richie Hawtin

žáner: Indie rock / Psychedelic pop / Surf rock

kde ho zažijete: EXIT Festival

Richie Hawtin – No Way (From My Minds To Yours)

Nemecký Kraftwerk sa tiež skloňuje pri tvorbe ich krajana Borisa Brejchu. Maskovanie je u elektronických producentov celkom bežné, no Brejcha svojou maskou i svojím príklonom ku krautrockovým harmóniám vytŕča. Podobne ako Hawtin aj Brecha inklinuje k minimalizmu, hoci sú u neho dropy a prechody intenzívnejšie. Brejcha je na vzostupe a dokonca sa dnes tvrdí, že tento producent dal svojím štýlom high-tech minimal ďalší vývojový krok v elektronickej hudbe. Už to bude dvanásť rokov, čo sa jeho vyškerená maska usmieva zo svetových scén a javísk.

Boris Brejcha

žáner: High-Tech

kde ho zažijete: EXIT Festival

Boris Brejcha – Angel In The Sky

spot_img