8.6 C
Slovakia
piatok, 14 júna, 2024
spot_img
FestivalyJewish Monkeys verzus Jupiter & Okwess

Jewish Monkeys verzus Jupiter & Okwess

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Kapelu založili ako čerství tridsiatnici. Nechýbal im entuziazmus, skúsenosti aj zmysel pre humor. Inak by nemohli nazvať svoje zoskupenie Jewish Monkeys, čo je odkaz na slávnu britskú chlapčenskú kapelu Monkeys, ale aj rasistický dôvetok, ktorý vraj naráža, že v Koráne je pasáž, že Alah premenil určitú skupinu židov na opice. S takýmto názvom pútate pozornosť. Hlavne doma v Izraeli. To dokazuje, že ľudia príliš všetko riešia. Oni sa chcú baviť a nemyslieť hneď na to najhoršie a urážať sa za každú maličkosť. Spájať kultúry a prepojiť napr. balkánsku s blízkym východom a tradičný klezmer s punkovou energiou.

Jewish Monkeys

žáner: klezmer punk / world music

kde ich zažijete: SZIGET Festival

Jewish Monkeys – Romania

O Afričanoch panuje všeobecný názor, že sa veľmi radi zabávajú a prežívajú život naplno. Pritom často nevlastnia žiadne statky, ale stačí im východ slnka a k tomu tanec a dobrá hudba. Jupiter & Okwess International je stelesnením týchto ideálov. Ich líder, spevák a skladateľ Jupiter Bokondji dal dohromady talentovaných kongských hudobníkov a vyrazil do sveta. Inšpiroval sa gitarovou hudbou, ktorú v Kongu milujú. Funky rytmiku Jamesa Browna vyšperkoval africkým zmyslom pre rytmus aj vlastnou skúsenosťou zo šamanizmu. Nedivte sa, keď sa budete pri počúvaní cítiť ako v tranze. Jupiter presne vie, čo robí!

Jupiter & Okwess International

žáner: Kwassa / world music / rumba

kde ich zažijete: SZIGET Festival

Jupiter & Okwess International – Margarita

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok