8.6 C
Slovakia
nedeľa, 21 júla, 2024
spot_img
FestivalySeverská hudba v severských filmoch. Začína SCANDI

Severská hudba v severských filmoch. Začína SCANDI

6e4aa6dd-d730-11e6-929d-000c29a578f8

Po roku tu opäť máme prehliadku toho najlepšieho, čo ponúka súčasná severská kinematografia. Jej tajomnosť, temnota, melanchólia aj zvláštny zmysel pre humor, sa premieta i do hudobnej zložky. Scandi prebieha od 25. do 29. januára.

Začíname hneď zostra a to snímkou O kuratách a ľuďoch z dielne Andersa Thomasa Jensena. Príbeh bratov Eliasa a Gabriela, ktorí po smrti otca zistia, že sú adoptovaní, je tak trochu sondou do škandinávskej duše: izolovanej a uzavretosť. Jej humornú atmosféru doladila aj hravá hudba dánskeho tandemu Jeppe Kaasa a Fransa Baka.

Mænd og Høns – trailer

Odľahčenie prináša aj rodinná komédia Prdiprášok doktora Proktora, ktorá vznikla podľa úspešnej knižky autora bestsellerov Jo Nesba. Fyzické gagy a bláznivé situácie graduje symfonizmus nórskeho skladateľa Ginge Anvika.

Doktor Proktors prompepulver – trailer

Škandinávska paralela k Snowdenovi? Film Idealista rozpráva príbeh podľa skutočných udalostí o jednom novinárovi pátrajúcom po pravde, ktorá ho zavedie až do vládnych kruhov. Otázka viny a jej následného zatĺkania je dokreslená pútavou hudbou talentovaného skladateľa Jonasa Strucka – absolventa Kráľovskej hudobnej akadémie v Kodani.

Idealisten

Na záver pripájame ešte tip na pôsobivú drámu Sámska krv, ktorá nás zavedie do života sámskej menšiny vo Švédsku. Na diváka čaká tvrdá kapitola zo švédskych dejín, dodnes mátajúca vo švédskej spoločnosti. Latentný rasizmus prerastajúci do fyzického šikanovania je poprepletaný až takmer brutálne chladnou a znepokojivou hudbou skúseného päťdesiatročného skladateľa Kristiana Eidnesa Andersena.

Sami Blood – trailer

spot_img