8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
FestivalyShowcaseové koncerty a konferencia v Ostrave má hotový svoj program

Showcaseové koncerty a konferencia v Ostrave má hotový svoj program

indexShowcaseové koncerty významných českých kapiel a hudobníkov ako Beata Bocek, Bezobratři, Clarinet Factory, Čankišou, DVA, Jitka Šuranská, Kittchen, Milokraj, Nylon Jail, Vertigo a Vložte Kočku, prezentácie a diskusie o histórii a súčasnosti českej a východoeurópskej hudby, stretnutia s poprednými zahraničnými publicistami, organizátormi alebo agentmi a v neposlednom rade možnosť zažiť atmosféru industriálnych Dolních Vítkovic a centra mesta Ostravy… to všetko ponúkne prvý ročník showcaseového festivalu a konferencie Czech Music Crossroads, ktorý prebehne 16. júla v moravskosliezskej metropole – deň pred festivalom Colours of Ostrava, ktorý je zároveň organizátorom konferencie.

Dopoludňajšie diskusie aj večerné koncerty sú určené nielen zahraničným a domácim odborníkom, ale sú otvorené za symbolické vstupné aj širokej verejnosti.  Do Ostravy tak prídu napríklad: belgický hudobný publicista, booking agent a umelecký riaditeľ neziskovej organizácie Muziekpublique Peter Van Rompsaey, rešpektovaný britský hudobný publicista a textár Ivy Bittovej Ken Hunt, americká novinárka, producentka, výtvarníčka, filmárka, bývalá hudobná riaditeľka televíznej stanice TV Link Michal Shapiro, poľský promotér Mateusz Dobrowolski, kanadský prekladateľ Škvoreckého, Hrabala a vydavateľ The Plastic People of the Universe, kedysi vyhostený z husákovho Československa, Paul Wilson, programová riaditeľka festivalu Ethno Port Poznaň Bożena Szota,

Ethno Port Poznań – Festival 2014 teaser


 

jeden z najvýznamnejších talianskych hudobných novinárov Valerio Corzani, brazílsky hudobník, skladateľ, producent Benjamim Taubkin, poľská novinárka, booking agentka a programová riaditeľka festivalov The Cross-Culture Warsaw Festival a Ethno Jazz Festival Marta Dobosz, skúsený britský producent na poli world music, zakladajúci riaditeľ veľtrhu WOMEX Ben Mandelson, riaditeľ Helsinki Festivalu Minna Huuskonen, jeden z najvšestrannejších anglických hudobných kritikov Andrew Cronshaw, riaditeľka fínskeho Global Music Centre Jaana-Maria Jukkara, riaditeľ londýnskej agentúry Serious David Jones, kamerunský producent, booking agent a zakladateľ a riaditeľ Africa Musics Market  Luc Yatchokeu alebo francúzska organizačná riaditeľka festivalu Musiques Métisses d’Angoulême Véronique Appel a ďalší.

Musiques Métisses d´Angouleme – Arte Negra en démonstration


 

Dopoludňajšie prezentácie a diskusie sa zamerajú napríklad na to, aké je postavenie českej a moravskej hudby v Európe, ďalej na predstavenie štýlov východoeurópskej hudby, diskusie o súčasnej stredoeurópskej rockovej, jazzovej a alternatívnej hudbe alebo na vzťah českej alternatívnej scény a súčasných udalostí na Ukrajine. Účastníci konferencie sa budú môcť zapojiť aj do panelovej diskusie na tému, čo môže ponúknuť východná Európa tej západnej alebo ako sa hudobníkom darí v súčasných ťažkých časoch. Medzi prezentujúcimi sa predstavia publicisti Petr Dorůžka, Jiří Plocek, Aleš Opekar, vydavateľ Petr Ostrouchov, hudobník Josef Ostřanský, Dagmar Ostřanská a dokumentarista Keith Jones.

Studio B 1982 – 1 (Petr Dorůžka)


 

Kapely a hudobníci pre showcaseové (30 minútové) koncerty v susedských kluboch Cooltour a Marley, neďaleko centra Ostravy vybrali za prispenia viacerých hudobných publicistov znalci súčasnej českej scény Petr Dorůžka, Aleš Opekar, Jiří Plocek, Zlata Holušová, Michal Pařízek, Antonín Kocábek a Jiří Moravčík. Maratón vystúpení sa začne o 17 hodine a skončí sa o 1 hodine v noci. Akcia Czech Music Crossroads je otvorená širokej verejnosti. Na dopoludňajšiu konferenciu sa je možné zaregistrovať na webových stránkach crossroads.colours.cz poplatok 50 Kč zahŕňa všetky materiály, CD sampler kapiel vybraných pre showcase tohtoročných Crossroads a občerstvenie. Konferenčným jazykom je angličtina. Registrácia študentov a vysokoškolských pedagógov je zdarma. Vstup na celý večer so všetkými showcaseovými koncertmi stojí 100 Kč a vstupenky bude môcť zakúpiť na mieste pred začiatkom.

(TS – Colours of Ostrava – redakčne skrátené)
spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok