8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
FestivalyTravis vs Suede

Travis vs Suede

pohoda-festival-logoSlovenský muližánrový festival Bažant Pohoda každoročne stavia svoj program na zaujímavých zahraničných interpretoch. Organizátori pozývajú invenčných umelcov, ktorý zmenili tvár súčasnej populárnej hudby. Naša redakcia pre vás pripravila sériu článkov o najväčších hviezdach tohto ročníka. Pozrieme sa na tvorbu vždy dvoch interpretov a na ich spoločné znaky. Čo spája a rozdeľuje tieto veľké hudobné mená?

 

 


Profil skupiny Travis

Britská skupina Travis vznikla v roku 1990 v hudobne veľmi zaujímavom meste Glasgow. Tamojšia rozvinutá scéna ponúkala vzrušujúci podnet k ďalšiemu britpopovému smerovaniu.

Travis – Driftwood


 

Zo začiatku ovplyvnil mladé kapely doznievajúci post punk, ale aj alternatívny rock typu Simple Minds, neskôr už z Anglicka prúdiace hudobné názory Oasis a Blur. Travis nikdy nepôsobili dojmom zlých chlapcov, práve naopak. Ak sa im niečo niekedy vyčítalo, tak to bol až príliš mäkký zvuk. No táto poddajnosť sa stala ich charakteristickým znamením.

Travis – Why Does It Always Rain On Me?

 

Hudobný vplyv: indie rock; alternative rock; post britpop

Prelomový album/ Odporúčaný album: The Man Who

Odporúčané piesne: Turn (The Man Who)All I Want To Do Is Rock (Good Feeling) ;  The Beautiful Occupation (12 Memories)


Profil skupiny Suede

Táto ostrovná formácia, pomenovaná podľa Morrisseyho piesne Suedehead, vznikla v Londýne v roku 1989. Bola vzorným príkladom kapely, ktorá vedela spraviť okolo seba rozruch bez toho, aby vydala čo len malú platňu. Paradoxne spor s vydavateľom o ich nahratí ich prvých skladieb, im pomohol ku sláve.

Suede – The Drowners


 

V roku 2003 sa rozpadli, ale už o sedem rokov neskôr sa vrátili, kvôli charitatívnemu koncertu. Eufória zo spoločného koncertného hrania vydržala až do dnešných časov.

Suede – Saturday Night

 

Hudobný vplyv: indie rock; alternative rock; post britpop

Prelomový album/ Odporúčaný album: Suede; Dog Man Star

Odporúčané piesne: Saturday Night (Coming Up); We Are the Pigs (Dog Man Star); Wild Ones (Dog Man Star)


 

Čo ich spája a rozdeľuje

Ich vzťah možno stavať do polohy žiak a učiteľ. Travis patria síce k úspešným, ale jedným z mnohých lastovičiek, ktoré vzišli spod hniezda britpopového štartovníka Suede. Rozdiel je aj v expresívnosti spevu, keď Brett Anderson má viac odtieňov vokálneho témbru, kým Fran Healy z Travisu je najsilnejší v romantickom pátose.

| autor: MusicPress

spot_img