8.6 C
Slovakia
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
FestivalySpoznajte nemeckú a rakúsku scénu na Nova Rocku

Spoznajte nemeckú a rakúsku scénu na Nova Rocku

maxresdefault

Rakúsky festival Nova Rock je kvalitnou značkou a každoročnou zárukou stretnutia tých najznámejších rockových a metalových kapiel. Tento ročník môžeme z programu vypichnúť predovšetkým účasť Motley Crüe, démonických a stále zamaskovaných Slipknot, či nehynúcu klasiku Motörhead. Festival je však zároveň možnosťou na dôkladnejšie spoznanie,  pre nás ešte stále neprebádanej nemeckej a rakúskej hudobnej scény.

Hneď na začiatku by sa patrilo začať s tými najznámejšími menami, obe pochádzajú z Nemecka. Toten Hosen patria k najdôležitejším punk rockovým pilierom osemdesiatich rokov. Vďaka nim si začala svetová punk rocková scéna všímať nemecký jazyk (a otvorili sa tak dvierka zoskupeniam Lokalmatadore, Die Skeptiker atď.).  Toten Hosen majú dodnes veľké zázemie aj v našich končinách. Tieto korene sa ukotvili ešte v časoch Československa. Legendárny je koncert hudobníkov v plzenskom amfiteátri, keď po provokáciách na kráľa socialistického disco popu Michala Davida (tiež vystupujúceho na tejto bizarnej akcii) ich musela verejná bezpečnosť vyhostiť z nášho územia.

Toten Hosen – Tage wie diese

V časoch informačného embarga sa o aktivitách tejto kapely dozvedali naši starší bratia z hudobného časopisu Bravo. Tento magazín bol zakázaným a preto vzácnym výmenným artiklom a s jeho fotkami sa dalo dobre kšeftovať. Naopak v porevolučnej dobe, z toho istého časopisu, už titulky so Scootrom hrdo viseli z každého slovenského PNS stánku. Viac im záleží na imidži ako na hudbe a na koncertoch napumpovaných adrenalínom. Scooter vedia naživo zabaviť a nič viac v tom netreba hľadať. Objavuje sa tak paralela s minuloročným vystúpením Davida Hasselhoffa. Rozporuplne môžeme chápať aj prítomnosť rakúskej dychovky WENDIS BÖHMISCHE BLASMUSIK. Na jednej strane sú Rakúšania známy obľubou tohto žánru, no pri nich nikdy neviete, či je to zo žartu alebo z hrdosti. Asi pravda niekde uprostred. Modernejšie poňatie dychovej hudby predvedie desaťčlenné zoskupenie Moop Mama.

Moop Mama – Liebe

Festival Nova Rock bude príležitosťou aj k spoznaniu súčasnej nemeckej klubovej scény. A pôjde vskutku o pestrú štýlovú zmes. Heisskalt kombinujú post hardcore s alternatívnym rockomBetontod zase hrajú ostrý punk rock a Rakede sú multižánrovou formáciou s prvkami dubstepu, popu a dubu.

Heisskalt – Gipfelkreuz

Publikum po metalovej búrke istotne utíši rakúsky folk rockový pesničkár Wolfgang Ambros. Ten má okrem vlastných skladieb v repertoári aj coververzie Tom Waitsa či Bob Dylana. Ešte treba určite upozorniť na veľký zjav nemeckej hudby, na postavičku menom Mambo Kurt. Tento komediant sa preslávil vtipnými prerobenými verziami skladieb Sex Pistols, Rolling Stones, Iron Maiden atď.  Jeho vystúpenie má charakter kabaretu a oceniť by ho mohli aj nemecky nehovoriaci návštevníci. Festival Nova Rock sa uskutoční od 12. – 14. júna v mestečku Nickelsdorf. Jeho kompletný program si môžete pozrieť na oficiálnej stránke festivalu.

Mambo Kurt – The Number of the Beast live Wacken 2008

spot_img