8.6 C
Slovakia
utorok, 28 mája, 2024
spot_img
FestivalyStarý Zličín ožije povesťami za sprievodu metalovej hudby

Starý Zličín ožije povesťami za sprievodu metalovej hudby

Zrúcaniny Hradu Starý Jičín obsadia fanúšikovia dobrého českého metalu. Hrad sa po niekoľkoročnej prestávke stane dejiskom Thunder Festu – už 29. júna.

Príbehy o rytieroch a metalová hudba ide tak nejako ruka v ruke. Kráľovstvá, hry o tróny a epické bitky sa často stávajú ústrednou témou mnohých metalových kapiel. Tie teraz prichádzajú na Hrad Starý Jičín, na ktorom môžu návštevníci zažiť jednu divokú metalovú noc.

Hrad Starý Jičín bol postavený niekedy na prelome 12. a 13. storočia. Pôvodne slúžil ako ochrana Jantárového chodníka siahajúceho od Jadranu až po Baltické more. K opevneniu sa čoskoro pridružil aj iný život, kedy v okolí hradu začali vznikať malé dedinky. Ich obyvatelia si začali šepkať príbehy, z ktorých sa stali opradené mýty. Podľa nich sa hradnými chodbami prechádzala Biela pani a odtlačok svojho kopyta a hlavy tam zanechal čert.

Z legiend sa ešte na chvíľu vráťme k histórii hradu, v ktorom vládli viaceré panovnícke rody. Tie menili jeho charakter, ako aj prispievali k jeho rozvoju a bohužiaľ aj k jeho pádu. Majestátny hrad chradol až sa postupne z neho stala zrúcanina, ktorú sa podarilo len sčasti zrekonštruovať. K oživeniu prispievajú aj rôzne kultúrne podujatia a koncerty konajúce sa v hradných priestoroch. Po piatich rokoch sa tu opäť uskutoční Thunder Fest, na ktorom zahrajú metalové kapely zo širšieho okolia.

Vitacit – Sybila

Headlinerom festivalu bude legendárna skupina Vitacit, ktorej vznik sa datuje ešte do čias hlbokého socializmu. Súdruhom vadil pôvodný názov Smetiště a vyrušoval ich okovaný zvuk nekompromisného metalu. Názov si museli zmeniť, ale vo svojom štýle vytrvali až sa stali jednou z najdôležitejších československých metalových kapiel.

Domácu scénu zastúpia power metalisti Porta Inferi, Emerald Shine a heavy-trash Quattro Buggy. Ďalej zahrajú thrasheri Refore a Tendr, heavy metal formácia Orchidea, metal rock and rollový Ocelot, folkový metalový Ciment, Acid Force zo Slovenska a progresívna post rocková skupina Postcards From Arkham.

Postcards from Arkham – Leviathan

spot_img