8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
FestivalyTrenčianske letisko hlási nových interpretov - nemeckých industrialistov, africkú reggae star, hudbu...

Trenčianske letisko hlási nových interpretov – nemeckých industrialistov, africkú reggae star, hudbu blízkeho východu a ďalších

pohoda-festival-logoĎalším výrazným menom v line-upe festivalu Bažant Pohoda je nemecká kapela Einstürzende Neubauten (rúcajúce sa novostavby). „Musíte najprv vytvoriť priestor pre to nové, čo chcete vytvoriť“. Výrok Blixa Bargelda azda najpresnejšie definuje filozofiu tejto kultovej kapely zo západného Berlína.

V čase vzniku (1980) kapela šokovala publikum nesmiernym hlukom, intenzívnymi nepravidelnými rytmami a apokalyptickými textami. Ich anti-pop slúžil ako protijed na prebratie paralyzovaných más a parodoval bezobsažnosť mainstreamovej hudby. Kapela tak postupne búraním hraníc položila základný kameň pre príchod kapiel ako Depeche Mode, Rammstein, či Nick Cave and the Bad Seeds (Bergeld bol zároveň členom kapely).

Skupina postupne znížila tempo a decibely, no počas 35 rokov existencie nikdy nepoľavila z miery invencií a neprispôsobila sa vkusu dramaturgov rádií. Práve naopak, tí sa postupne prispôsobili im. Einstürzende Neubauten priniesli aj revolúciu v produkcii hudby. V rokoch 2002 – 2005 financovali svoju tvorbu prostredníctvom modelu „supporterov“ na internete. Kapela vydala spolu 11 albumov, posledný Lament len minulý rok. Už v júli prídu posunúť hranice hudobných zážitkov slovenského publika, ktorému predstavia to najlepšie z ich doterajšej tvorby.

Einstürzende Neubauten – Stella Maris


 

V posledných dňoch sme potvrdili aj ďalšie mená: Tiken Jah Fakoly už takmer 30 rokov určuje význam žánru reggae nie len v západnej Afrike ale de facto vo všetkých frankofónnych krajinách.

Tiken Jah Fakoly – Dernier Appel


 

Londýnsky multiinštrumentalista Londýnčan Tom Vek prináša „garážový rock pre generáciu tvoriacu na pro-tools“. V ponuke festivalu má vďaka Omarovi Souleymanovi zastúpenie už aj hudba Blízkeho východu.

Omar Souleyman – Warni, Warni


 

Britská dvojica Heymoonshaker si získala pozornosť netradičným spojením bluesu a beatboxu. Talentovaní muzikanti z ulice už o svojich kvalitách presvedčili milióny ľudí na YouTube.

Heymoonshaker – Colly Drop


 

Na devätnásty ročník festivalu sa už predalo vyše 8000 permanentiek. V predaji sú permanentky za 89 € ale aj vstupenky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S

spot_img