8.6 C
Slovakia
sobota, 27 júla, 2024
spot_img
FestivalyViva Musica! oslávi dvadsať rokov – príde duo Vengerov & Osetinskaya a...

Viva Musica! oslávi dvadsať rokov – príde duo Vengerov & Osetinskaya a ďalší významní umelci

Dvadsiate ročník festivalu Viva Musica! sa uskutoční od 4. júla do 15. augusta v rôznych bratislavských lokalitách. Prvými oznámenými menami sú oceňovaní interpreti – duo Maxim Vengerov (husle) a Polina Osetinskaya (klavír) a Sean Shibe (akustická aj elektrická gitara).

 „Klasika inak“ – to je hlavné motto festivalu Viva Musica!, ktorý oslávi jubilejných dvadsať rokov. Za ten čas priniesol mená ako Kronos Quartet, Joep Beving, John Malkovich, Laurie Anderson a mnoho ďalších, vytvoril veľké projekty, predstavil našu interpretačnú špičku aj uviedol mladých elévov do verejného života a oslovil laickú aj odbornú verejnosť svojou pútavou a netradičnou dramaturgiou.

Ročník 2024 bude výnimočný nielen tým, že bude lemovaný oslavami, ale aj počtom koncertov – trinásť, ktoré sa uskutočnia po rôznych bratislavských lokalitách. Časť z nich sa udeje v parkoch a záhradách pod názvom „Hudobné záhrady“ ako reminiscencia na prvý ročník Viva Musica!

Prvými ohlásenými účinkujúcimi je hviezdna dvojica – jeden z najžiadanejších svetových huslistov Maxim Vengerov a klaviristka Polina Osetinskaya. Technicky brilantná aj emočne nabitá interpretácia v podaní Vengerova láka dirigentov aj symfonické telesá, aby s ním spolupracovali. Je za tým určite aj nesmierna charizma, s ktorou presvedčil aj to najnáročnejšie publikum vo Viedni, Miláne, Londýne či Amsterdame.

Hudobné gény zdedil po svojej mame – zborovej vedúcej a otcovi – prvom hobojistovi v Novosibirskej filharmónie. Jeho pedagógom bol slávny violončelista Mstislav Rostropovič. M. Vengerov pútal pozornosť od útleho detstva, ako päťnásťročnému mu začala profesionálna kariéra víťazstvom v Medzinárodnej husľovej súťaže Carla Flescha. Okrem hrania na klavír sa venuje aj dirigovaniu. K prehĺbeniu týchto zručností ho priviedlo zranenie a zo záľuby sa stala seriózna činnosť, keďže sprevádza desiatky koncertov ročne.

Polina Osetinskaya sa do Bratislavy vráti po roku, kedy tu vystúpila s Filharmóniou Brnou a Slovenským filharmonickým zborom v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti. Na divákov zapôsobila elegantným aj energickým výrazom, ale aj osobným príbehom.

Po začatí ruskej agresii sa často objavovala v médiách, v ktorých vyjadrovala ľútosť nad týmito zločinmi. Bolo to pre ňu bolestivé a dúfala, že raz bude môcť žiť v krajine, ktorá nevraždí nevinných civilistov a nedobýja cudzie územia. Dôsledkom toho jej zrušili všetky koncerty v Rusku, lebo bola kritická voči svojej vlasti. Ale ako hovorí: „Zodpovednosť je najťažšia, ale skutočná sloboda je tou najlepšou cestou.“

Podobne pristupuje aj k muzikantskému výkonu, ktorý by mal byť podľa jej slov maximálne koncentrovaný do toho okamžiku na javisku, kde by po technickej stránke malo byť všetko bezchybné, no interpretácia by nemala dominovať myšlienku, ale mala by odhaliť niečo osobné z interpretovho vnútra s jeho napojením na skladatelove

kde síce po technickej stránke by malo byť všetko bezchybné, ale nemala by dominovať myšlienke, ale odhaliť niečo osobné z interpretovho vnútra s jeho napojením na skladateľské motívy.

Spoločne zahrajú Sonáty pre husle a klavír č. 1, 5, 8 a 10. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 11. júla o 20:00 vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave.

Ďalší oznámený interpret – škótsky gitarista Sean Shibe sa vo svojej tvorbe venuje prepojeniu žánrov a štýlov a to v hre na klasickú aj elektrickú gitaru. V sľubne rozbehnutej kariére už stihol vo veku tridsaťdva rokov spolupracovať s takými telesami ako BBC Scottish Symphony Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, BBC Symphony Orchestra atď.

Čoraz viac orchestrov sa pozerá na gitaru ako na nástroj vhodný do symfonického orchestra, čoraz viac súčasných skladateľov dáva väčší dôraz na jej využitie. Samotný S. Shibe si kládol otázku, prečo si vybral práve gitaru a v dlhoročnom štúdiu konečne nachádzal odpovede. Tiež sa sám seba pýtal na aký typ koncertu by ako poslucháč rád išiel.

Výpovedná hodnota diela, odkaz jeho tvorcu, odlišnosti aj paralely v reláciách medzi jednotlivými skladbami v repertoári, technická brilantnosť aj osobná charizma – to sú tie kvality, ktoré on ako poslucháč očakáva a zároveň to od neho získavajú jeho fanúšikovia po celom svete.

Tých dosiaľ potešil tromi štúdiovými albumami – Dreams & Fancies; softLOUD; BACH. Na Viva Musica! predstaví program, v ktorom divákov prevedie rôznymi štýlovými epochami a tvorbou Hildegardy z Bingenu, Johanna Sebastiana Bacha, Agustina Barriosa Mangorea, Oliviera Messiaen či od Steve Reicha. Umocnené krásnym prostredím na Dunaji s výhľadom na Bratislavský Hrad – Ponton, 23. júla 2024.

spot_img