8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
FestivalyVyberáme z programu Amsterdam Dance Event 2023

Vyberáme z programu Amsterdam Dance Event 2023

Od 18. do 22. októbra sa po rôznych lokalitách mesta Amsterdam uskutoční najväčšia prehliadka elektronickej hudby Amsterdam Dance Event. Vybrať si z takmer štyristopäťdesiat rôznych podujatí je náročné, preto redakcia Music press.sk vybrala päť, ktoré by ste si v prípade návštevy tohto festivalu nemali nechať ujsť.

Islandman – 18.10.2023 – Parallel / 20:00

Turecká hudba sa vo svete znovu presadzuje. V šesťdesiatych rokoch presvišťal svetom tzv. anatolian psychedelický rock. Teraz sa vrátil v odlišnej podobe, keď na neho nadviazali producenti z elektronickej scény, ktorí chceli skombinovať živé nástroje s elektronikou. Takto vznikol projekt Islandman, za ktorým stojí známy producent Tolga Boyuka. Pomenovanie vzniklo podľa fiktívneho charakteru vytvoreného podľa hudobnej identity vizionára, ktorý je inšpirovaný neexistujúcim ostrovom.

Táto slovná hračka sa premieta do hudby, v ktorých sú snové a orientálne pasáže akoby vystrihnuté z tisíc a jednej lounge párty. Islandman si za relatívny krátky čas prešli skúsenosťou s veľkými festivalmi ako Montreux Jazz Festival a hostili ich v známych kluboch v Londýne, Paríži, New Yorku.

Kraak & Smaak (Live XL) – 19.10.2023 – Melkweg / 19:00

Dvadsať rokov na scéne oslávi obľúbené holandské trio Kraak & Smaak. Pri tejto príležitosti odohrá niekoľko špeciálnych koncertov s prierezom ich bohatej diskografie. Okrem toho by do repertoáru mali zaradiť aj nové skladby zo šiesteho štúdiového albumu Twenty, ktorý vyšiel toto leto. Na ADE prídu živou kapelou, s vokalistami Berenice van Leer a Ivar Vermeulen a s tvorbou, ktorá je zmesou  funku, soulu, disca – zaobalenou do elektronických aranžmánov.

DGTL ADE: RÖYKSOPP – 20.10.2023 – NDSM Warehouse

Šiesty album má na svojom konte aj nórske duo Röyksopp s názvom Profound Mysteries. Sú považovaní za skutočných vizionárov, ktorí posúvajú zvuk elektronickej hudby, ako aj vizuálnu podobu, s ktorou pracujú nielen vo videoklipoch, ale aj na živých koncertoch s veľkolepými projekciami. V najnovšej trilógii spracovali konceptuálnu reflexiu ich predošlej tvorby a posunuli sa aj vo zvukovom prejave, ktorý čerpá z prvkov house music, downtempa či ambientu. Členitá forma kompozícií Sveina Bergeho a Torbjørna Brundtlanda je naživo sprevádzaná zaujímavou tanečnou choreografiou a svetelným dizajnom.

Dave Clarke Presents: British Murder Boys / Dasha Rush / Oscar Mulero E.A – 20.10.2023 – Melkweg

Britský producent a DJ Dave Clarke žije v Amsterdame, kde je pevnou súčasťou tamojšej scény. Jeho séria Dave Clarke Presents sa v rámci Amsterdam Dance Event uskutoční už po osemnásty krát. Pod Clarkovým kurátorským výberom sa predstaví elita nekompromisnej techno hudby – Oscar Mulero, Alienata, Dasha Rush, Afra, British Murder Boys, Fixmer/McCarthy (frontman Nitzer Ebb) live, Nastia Reigel, Rebecca Delle Piane, The KVB live, TOM And His Computer live. Samozrejmosťou bude aj vystúpenie techno baróna a hostiteľa tejto akcie – Dava Clarka.

Speedy J presents STOOR Live – 21.10.2023 – Paradiso

Tohtoročný ADE bude aj rokom návratov. Do klubu Paradiso sa vráti holandský producent Speedy J, aby spoločne s producentmi JakoJako, Karenn, Surgeon zahrali svoj live improvizačný set v rámci edície STOOR Live – analógové techno, v ktorom každý hudobník dotvára jedinečnú zvukovú náladu. Špeciálne naprojektovaný dizajn Karlom Klompom využíva robotické kamery a veľkolepú LED projekciu.

spot_img