8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
FestivalyBratislavské Jazzové Dni 2023 – sprievodca festivalom

Bratislavské Jazzové Dni 2023 – sprievodca festivalom

Bratislavské Jazzové Dni patria k tradičným žánrovým festivalom, ktorý sa uskutoční už po štyridsiaty ôsmy krát. Festival sa odohrá od 20. do 22. októbra v bratislavskom A4 Studio a vystúpi na ňom až deväť hudobných formácií.

Piatok – 20.10.2023

Jeden z posledných koncertov dnes už isto kultovej formácie The Comet Is Coming, ktorá prijala pozvanie na Jazzáky napriek tomu, že sa ide rozpadnúť. Shabak Hutchings (saxofón, klarinet) je vyťaženým hráčom a vedúcou postavou londýnskej jazzovej scény. Isto už teraz stavia nejeden zaujímavý projekt, avšak ešte predtým si budeme môcť vychutnať groovy tejto výnimočnej zostavy – spomínaného Hutchingsa, bubeníka Maxwella Halletta alias Betamax a klávesistu Dana Leaversa alias Danalogue.

Trio pripomína časy, kedy jazzový revival usídlený vo Veľkej Británii sekundoval britskej invázii mersey beat. V mnohom ich tvorba pripomína aj spirituálnu podobu Sun Ra Orkestra.

Frank Ocean sa na Jazzákoch asi tak skoro nepredstaví, ale je tu jedno meno, ktoré je k nemu najčastejšie prirovnávané. Reuben James je vyhľadávaným klaviristom. Zo všetkých tých hviezd, s ktorými spolupracuje, spomeňme Sama Smitha, u ktorého je James dvorným pianistom. Vo svojej sólovej tvorbe prepája klavír s vokálom a na festival príde ako trio spolu s kontrabasistom a bubeníkom.

Bratislavské Jazzové Dni otvoria víťazi Pódia mladých talentov, projekt Ernesta VizváryhoHip-zz. Synovec Eugena Vizváryho zdedili nielen talent, ale aj lásku k jazzu a schopnosť ju viesť do modernejšej podoby s prvkami hiphopu, R’N’B, neo-soul. So svojimi spoluhráčmi vytvára špecifický zvuk a groove, pri ktorom budete chcieť namiesto sedenia, tancovať.

Sobota – 21.10.2023

Minulý rok prišiel na festival Yussef Dayes, tentokrát organizátori siahli po jeho nemenej slávnom kolegovi. Sobotňajší headliner a pravdepodobne najväčšia hviezda tohtoročných BJD, Kamaal Williams, tiež nastolil kurz v londýnskej jazzovej komunite, ako aj globálneho smerovania jazzovej hudby.

Zo starej jazzovej éry si povyberal niekoľko esencií, ktoré zamiešal do moderného soundu v spoločenskom presahu a vzdorovitého hlasu mladej generácie. Na festival príde s tretím albumom Stings, ktorý vyšiel túto jeseň.

All-stars trio – aj takto by sme mohli nazvať zoskupenie Michala Bugalu (gitara), Richarda Csina (klávesy, spev), Davida Hodek (bicie nástroje) – Triple Jump. Toto je súčasný jazz s poriadnym flow reflektujúci dianie toho najzaujímavejšieho, čo sa aktuálne deje.


Nedeľa – 22.10.2023

Byť silný, takto sa dá v domorodom jazyku kmeňa Urhobo,  ktorý pochádza z južného cípu Nigérie, preložiť názov Kokoroko – toto pomenovanie si dal kolektív hudobníkov z Londýna, ktorí majú korene v západnej Afrike. Sedemčlenná skupina hrá afrobeat na špičkovej úrovni a vidí inšpiráciu hlavne u Felu Kutiho, Eba Taylora a Tonyho Allena.

Dychová sekcia apeluje na moderný fusion funku a soulu a vytvára zvuk, v ktorom sa miešajú africké rytmy s modernou klubovou hudbou z Londýna. Vedúcou zoskupenia je trubkárka Sheila Maurice-Grey, ktorá dohliada na komponovanie a aranžovanie s dôrazom na tanečný groove.

Americký trubkár Theo Croker tvorí, produkuje a spája naprieč generáciami (Dee Dee Bridgewater, Jill Scott, Wyclef Jean atď.), pohráva sa s tradíciami (swing, bebop) a hudobne je rozkročený na viacero: jedným z brehov je jazz a tým druhým hiphop.

Všetko, čo je medzitým, absorbuje takým prirodzeným spôsobom, že je úplne jedno, či hrá so svojím kvartetom, s ktorým príde aj na BJD, alebo spolupracuje so symfonickým orchestrom, ako to dokázal na poslednej nahrávke Jazz at Berlin Philharmonic XII : Sketches of Miles.

Ženský element tento rok zastúpi americká saxofonistka Lakecia Benjamin so svojím kvartetom. To, že sú tento rok Jazzáky etnicky pestré, toho dôkazom účinkovanie tejto saxofónovej divy. Do jej tvorby prenikli vplyvy z dominikánskej hudby, ktorá koluje aj v jej žilách.

Saxofonistkin štvrtý album Phoenix, ktorý zaradil Downbeat za jeden z najlepších albumov roka, mal vynikajúce ohlasy, ktoré vyzdvihli aj hviezdnu súpiska, ktorá na tomto albume spolupracovala: Dianne Reeves, Georgia Anne Muldrow, Patrice Rushen, Sonia Sanchez, Angela Davis, Wayne Shorter, Terri Lyne Carrington.

Astor Piazzolla spropagoval tango na celom svete, no paradoxne doma v Argentíne mu dlho nevedeli odpustiť, že sa odklonil od jeho pôvodného a tradičného smerovania. Je pravda, že Piazzola experimentoval s jeho zvukom, do ktorého vkladal aj jazzové vplyvy a vďaka tomu sa mu ho podarilo spopularizovať aj pre mladšie generácie.

Odkaz A. Piazzolu si pripomenie projekt Slovak Nuevo Quinteto, v ktorom sa stretli Peter Solárik (bicie nástroje), Róbert Ragan st. (kontrabas), Eva Varhaníková (klavír), Imre Farkaš (husle), Michal Červienka (akordeón).

spot_img