8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
FestivalyZa hranicami orientálnej hudby - záverečný deň na Beirut & Beyond 2018

Za hranicami orientálnej hudby – záverečný deň na Beirut & Beyond 2018

Dnešným dňom sa končí šiesta edícia festivalu Beirut and Beyond, ktorý sa uskutočnil v libanonskom hlavnom meste Beirut. Prehliadku zameranú na nezávislú arabskú hudbu so syntézou so zahraničím uzatvorí trojica účinkujúcich – Gurls, Kinematik a Liliane Chlela. 

Saxofón, kontrabas a spev je základom pre trio Gurls, ktoré tvoria hudobníčky z Nórska – Rohey Taalah (spev), Ellen Andrea Wang (kontrabas) a Hanna Paulsberg (saxofón). Každá má svoju vlastnú skupinu a tento projekt je pre nich akýmsi oddychom od každodenných povinností, ktorý prerástol do debutového albumu Run Boy, Run a častejšieho koncertovania.

Hudobné motívy vychádzajú z jazzových aranžmánov a vokál vibruje medzi spevom a rapom. Hudobníčky sa zaoberajú rodovou rovnosťou a úlohou ženskej sexuality v 21. storočí. To všetko v elegantnom groove tvorenom saxofónom a kontrabasom.

Gurls – Oui live 2017

Post rockové štruktúry a ambientné plochy vytvárajúce trenie, napätie aj vypointované témy, zdobí kapelu Kinematik. S odkazom na skupiny Godspeed You! Black Emperor, Can či Tortoise. Zaobalené v orientálnom zvuku, keďže kvarteto pochádza z Libanonu.

Už druhým rokom pripravujú svoj druhý štúdiový album, ktorý by mal onedlho vyjsť. Naživo ho predstavia po prvýkrát na festivale Beyond Beirut.

Kinematik – HHX

Aj ďalšia interpretka pochádza z Libanonu. Liliane Chlela je známou elektronickou producentkou pohybujúcou sa v oblasti experimentálnej elektroniky. Poznajú ju doma, ale aj v zahraničí, vďaka rôznorodým kolaboráciám.

Zvuk je pre ňu prvoradou nápoveďou, kam sa uberať. Veľkú časť z toho improvizuje a tvorí na mieste podľa nálady, atmosféry a momentálneho rozpoloženia publika. Časť jej tvorby je ovplyvnená filmovou hudbou a audiovizuálnym umením.

Liliane Chlela – Ode to Cello

spot_img