8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
FestivalyZažite autentickú balkánsku dychovku a klezmer na KlezMORE festivale

Zažite autentickú balkánsku dychovku a klezmer na KlezMORE festivale

Odovzdávať hudobné remeslo z generácie na generáciu. Tým aj posúvať tradície a zvyky do súčasného sveta. Taký bude odkaz posledného koncertu tohtoročného festivalu KlezMORE, ktorý sa uskutoční už dnes večer o 19:30 v Spoločenskom dome Nivy.

Čo milujú Srbi najviac zo všetkého? Pravdepodobne svoju dychovku. Dychová hudba je na Balkáne mimoriadne obľúbená. Veľa detí vyrastá s túžbou hrať v dychovkovom súbore. O to väčšia je prestíž, keď môžete jednu z nich aj viesť. Danijela Veselinović má dvadsaťpäť rokov a v krajine, kde prevláda stále silný patriarchát, vedia dychovku tvorenú deviatimi mladými mužmi.

Talent blonďavej temperamentnej Srbky si všimol aj ikonický Boban Markovič, ktorý jej ako desaťročnej daroval trúbku a nazval ju malou trumpetovou princeznou.

Už vtedy viedla svoju kapelu, v ktorej boli chlapci rôzneho veku. Dnes Orkestar Danijela patrí k najznámejším balkánskym dychovkám. Ak by ste u nich hľadali spojivo s minulosťou, nie je až také badateľné. Je to dané tým, že pridávajú prvky ska, funku a amerického klezmeru, čím posúvajú balkánsku dychovku do modernejšieho zvuku.

Orkestar Danijela – Maljciki

Naproti tomu Konsonans Retro je čisto mužské zoskupenie. Hudobníci pochádzajú z odľahlého, no o to viac zaujímavého kúta zeme – z pohraničnej dedinky Zagnitkiv na pomedzí Moldavska a Ukrajiny. Kríženie židovskej, rómskej a rusínskej kultúry tu vytvorilo unikátne kultúrne dedičstvo.

A jeho židovskú časť reprezentuje Vasyl Baranovsky, ktorý hráva spolu so svojimi bratmi. Začínali ako svadobná kapela a práve svadobné ceremónie sú nesmierne dôležité pre šírenie klezmeru. Presťahovali sa do väčšieho mesta Kodyma, no čoraz častejšie sú na cestách po rôznych európskych destináciách.

Konsonans Retro – Rehearsing in Kodyma 2010

 

spot_img