8.6 C
Slovakia
utorok, 16 júla, 2024
spot_img
FestivalyZo zabudnutia do večnosti - Peter a Lucia na Konvergenciách

Zo zabudnutia do večnosti – Peter a Lucia na Konvergenciách

Hlavné postavy Peter a Lucia v podaní Jakuba Ursinyho a Doroty Nvotovej

Obaja mali slávnych rodičov. Byť dcérou Jara Filipa a synom Deža Ursinyho nesie so sebou určité záväzky. Vždy ich budú porovnávať a hľadať spoločné črty. A čo majú oni robiť? Môžu sa dištancovať od tvorby svojich otcov, alebo prijať umelecké dedičstvo a dokončiť to čo sa im už nepodarilo. Peter a Lucia na Konvergenciách. 

Na zinscenovanie slávnej novely Peter a Lucia z pera nobelistu Romaina Rollanda sa tešili hudobníci – Dežo Ursiny a Jaro Filip aj scenáristi – Ján Štrasser a Alta Vášová. Pútavý príbeh tragédie dvoch mladých ľudí sa priam pýtal na zhudobnenie. Pre jeho nekomplikovaný dej, ale aj pretrvávajúce humanistické myšlienky. Nielen pre tieto vlastnosti si Ursiny knižku obľúbil. Sympatické mu muselo byť aj to, že jej autor pracoval ako hudobný kritik, prednášal dejiny hudby na Sorbonne a venoval sa komponovaniu.

Inšpiráciu možno našiel aj v rovnomernej opere od skladateľa Mira Bázlika z roku 1967. Tá vyšla ešte v čase, kedy Dežo hrával v skupine The Soulmen. Už vtedy vyhľadával zložitejšie vyjadrovacie útvary a klenutú melódiu a dôraz dával na náročné vokálne party. Výzvou mu bol práve muzikálový formát, ktorému sedemdesiate roky v Československu priali. Úspech Cyrana z predmestia mal motivovať aj Ursinyho, ktorý nacvičoval hudobnú časť spolu s Jarom Filipom.  Nevyšlo to a už nebol čas k návratu. Prišla nová etapa s Ivanom Štrpkom a Pevnina detstva. Úderné a hitové skladby nahradili dvadsaťminútové kompozície s rozvetvenou štruktúrou.

Prvým krokom smerom od zabudnutia bola pieseň Prečo, ktorú po Ursinyho smrti, nahralo a zaradilo na výberový album Pevniny a vrchy trio Šeban, Rósza, Buntaj. Ďalším krokom bolo naštudovanie muzikálu v podaní mladých hercov divadla Malá scéna. Nakoniec sa Ursinyho syn Jakub rozhodol zveriť opatrované demonahrávky Vladislavovi Šarišskému, považovaný za nepriameho pokračovateľa našej bigbítovej či skôr artrockovo-jazzrockovej línie. Vycítil koncertný potenciál diela, ktorý by mohol fungovať aj bez scénického zapojenia. Hudobné naštudovanie Šarišského skupiny Talent Transport doplnili spevácke party v podaní Jakuba Ursinyho a Doroty Nvotovej.

Ursinyho dielo Peter a Lucia zostalo dlho v zabudnutí. Divácky záujem ho vzkriesil a vďaka verným Ursinyho fanúšikom, spolupracovníkom pôvodnej verzie aj novým spracovateľom bude navždy zvečnený na nahrávke pokrstenej počas koncertu (18. 9 Nová cvernovka) na festivale Konvergencie.Ako dôkaz Ursinyho kongeniality vysledovať slová (ne)porozumiteľnou hudbou.

Peter a Lucia – pozvánka 2018

spot_img