8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinky25 zaujímavostí o skupine Gorillaz
spot_img

25 zaujímavostí o skupine Gorillaz

Na hudobnej scéne pôsobia už takmer dvadsať rokov. Sú najúspešnejšou virtuálnou kapelou vôbec. Ich pesničky pozná takmer každý, no o nich sa veľa nevie. My vám prinášame 25 najzaujimavejších faktov o skupine Gorillaz.

 1. Skupina má štyroch animovaných členov: 2-D (vokály, klávesy), Murdoc Niccals (basová gitara a spev), Noodle (gitara, klávesy a vokály) a Russel Hobbs (bubny a perkusie).
 2. Názov kapely vznikol tak, že dvaja autori projektu Damon Albarn a Jamie Hewlett zistili, že sa obaja narodili v roku 1968, ktorý je rokom opice.
 3. Skupina je zmes hudby Nakamuru a Albarna. Hewlett sa venuje animácii.
 4. Autori projektu majú rôzne záujmy. Albarn je frontman britskej rockovej skupiny Blur. Hewlett kreslí komixy. Je spoluautorom známeho komixu Tank Girl.
 5. Albarn a Hewlett boli spolubývajúcimi. Nápad vytvoriť tento projekt dostali, keď obaja ukončili dlhoročné vzťahy.
 6. Kreslené postavičky sú celkom fiktívne a v skutočnom živote nepredstavujú hudobníkov v kapele.
 7. Svet kreslených postavičiek predstavujú prostredníctvom internetu, videoklipov a napríklad aj krátkych videí.
 8. Ich hudba je často spoluprácou viacerých rôznych hudobníkov. Jediný stály producent je Albarn.
 9. Ich hudba kombinuje viacero žánrov. Nájdeme tam prvky alternatívneho rocku, hip-hopu, elektroniky, indie, reggae aj popu.
 10. Debutový album skupiny Gorillaz predal viac ako 7 miliónov kópií. Získali tak zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov ako najúspešnejšia virtuálna kapela. Boli nominovaný aj na Mercury Prize, ale kapela požiadala o zrušenie tejto nominácie.
 11. Za druhý album Demon Days z roku 2005 získali vo Veľkej Británii 5-krát platinový album a v Spojených štátoch 2 platinové albumy.
 12. Gorillaz získali rôzne ocenenia, ako napríklad cenu Grammy, dve ocenenia MTV Video Music, ceny NME, tri MTV Europe Music Awards a boli 9-krát nominovaný na Brit Awards.
 13. V roku 2008 Damona Albarna a Jamieho Hewletta najali na výrobu reklamy pri príležitosti olympijských hier v Pekingu. Vyrobili jednu z najúspešnejších reklám.
 14. V roku 2010 vydali tretí štúdiový album Plastic Beach. Plastic Beach je vlastne ostrov z odpadkov, kde žije postava Murdoc.
 15. Nasledoval štvrtý album The Fall, ktorý zverejnili pre členov fan klubu už v decembri 2010, no oficiálne vyšiel až ďalší rok v apríli.
 16. Po päť ročnej pauze oznámili, že ich piaty štúdiový album Humanz vyjde v apríli 2017.
 17. Kapela po zverejnení videaklipu k skladbe Stylo s Bruceom Willisom získala ďalší zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov. Tentokrát za počet zhliadnutí na YouTube. Za prvých 24 hodín malo video 900 000 zobrazení.
 18. V ich videoklipoch sa často objavujú postavy z hororových filmov. Inšpirovali ich napríklad filmy „The Amityville Horror“, „Nightmare on Elm Street“, „Resident Evil“ a „The Shining“.
 19. Damon Albarn a Jamie Hewlett sú veľkými fanúšikmi čínskeho divadla. Vytvorili operu na štýl Cirque du Soleil s názvom Monkey: Journey to the West a zaradili tam najobľúbenejšie čínske príbehy.
 20. Je známe, že hviezdy na turné majú občas zvláštne požiadavky. Gorillaz požiadali o čisté ponožky a spodnú bielizeň, obrovskú misu cukríkov M&M a banány s diamantami.
 21. Gorillaz sú veľkými fanúšikmi amerického producenta, režiséra a herca Clinta Eastwooda. Pomenovali po ňom aj pesničku. Druhú pesničku pomenovali zase po jeho filme Dirty Harry.
 22. Jamie Hewlett spoznal svoju manželku na koncerte Gorillaz. Je ňou francúzska herečka Emma de Caunes, známa z filmu Prázdniny Mr. Beana.
 23. Gorillaz polupracovali s veľa významnými hudobníkmi, ako napríklad s členkou skupiny Talking Heads Tinou Weymouth, či s kanadským DJ-om, ktorý si hovorí Kid Koala. Veľa spoluprác sa objavilo aj na ich najnovšom albume Humanz. Nájdu sa tam mená ako Vince Staples, Danny Brown, Pusha T, Zebra Katz či Benjamin Clementine.
 24. V roku 2006 vydali autobiografiu. Ide o prepracovanú knihu s ilustráciami, na ktorej sa podieľali hudobníci aj tvorcovia projektu. Ide o životné príbehy fiktívnych postavičiek.
 25. Skupina pracuje na animovanom televíznom seriáli, ktorý by mal mať premiéru v roku 2018. Prvá séria by mala mať desať dielov. Bude to koláž, v ktorej budú vystupovať kreslené, ale aj skutočné postavy.

Skupina Gorillaz vystúpi už 14. novembra v pražskej O2 Arena, kde vystúpia vôbec po prvýkrát. Lístky sa dajú zakúpiť na tomto mieste.

Gorillaz – Saturnz Barz

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img