8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyAdriana Kučerová & Marian Lapšanský – klavír a hlas a nič navyše
spot_img

Adriana Kučerová & Marian Lapšanský – klavír a hlas a nič navyše

Patria k našim najlepším a najúspešnejším interpretom. Zastupujú dve generácie a dva rôzne nástroje – ľudský hlas a klavír. Napriek tomu spolu na Slovensku ešte nevystupovali. Klavirista Marian Lapšanský a sopranistka Adriana Kučerová 21. júla v premiére na festivale Viva Musica!

Koncertný program Kučerová & Lapšanský pozostáva z ich repertoáru, ale aj zo skladieb, ku ktorým majú osobný vzťah. Pochádzajú z viacerých zbierok, predovšetkým z obdobia národných škôl a hudobnej moderny.

Od Dvořáka to budú Písně milostné, V národním tónu, od Claude Debussyho skladby Clair de lune, Pierrot, Apparition, od Zdeňka Fibicha Nálady, dojmy a upomínky, op. 41 (výber),  zo slovenskej tvorby zaznie Eugenov Suchoňov Výber z úprav slovenských ľudových piesní a Malá suita s passacagliou, op. 3.

Do dvadsiateho storočia sa publikum dostane prostredníctvom cyklu detských piesní I Hate Music! od jedného z najznámejších skladateľov a propagátorov vážnej hudby. Práve k tvorbe Leonarda Bernsteina má Adriana Kučerová veľmi blízko, keď na festivale Viva Musica! v roku 2018 zaspievala skladby v galaprograme 100. výročia tohto amerického skladateľa.

Festival Viva Musica! je známy nielen svojou rozmanitou dramaturgiou, ale aj tým, že svoj program zasadia do prostredia tak, aby nabral atmosféru do nových rozmerov. Veľký evanjelický kostol bude ďalšou zástavkou po Teatro alla Scala či Opera de Bastille, kde Adriana Kučerová bude spievať.

Ak Bernstein znamená pre Kučerovú tak veľa, tak Zdeněk Fibich a Eugen Suchoň majú zase blízko k Marianovi Lapšanskému. Ten po osemnástich rokoch na čele Slovenskej filharmónie, odišiel z tejto inštitúcie, aby sa mohol naplno venovať pedagogickej a koncertnej činnosti. Skladby českého skladateľa nahral v eponymnej dvanásť dielnej nahrávke Fibich: Nálady, dojmy a upomínky. Vďaka jeho koncertným výjazdom mohlo tvorbu Eugena Suchoňa spoznať aj publikum za našimi hranicami.

Obaja interpreti – Marian Lapšanský, Adriana Kučerová, sú vnímaní ako veľmi precízni, detailní, nie až tak úsporní vo vyjadrovacích prostriedkoch, ale hľadajúci farebnosť a výraz vo frázach, ktoré vystavajú pred poslucháčom realisticky a s veľkou umeleckou hĺbkou.

Toto jedinečné spojenie bude možné zažiť 21. júla na festivale Viva Musica! Vstupenky na tomto mieste.

Koncert sa koná v spolupráci so SOZA pri príležitosti 100. výročia SOZA

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img