8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyAlan Bartuš sa pohráva s číslicou dva – 22. februára oslávi narodeniny...
spot_img

Alan Bartuš sa pohráva s číslicou dva – 22. februára oslávi narodeniny aj uvedie svoj debutový album

Mladý slovenský klavirista Alan Bartuš oslávi 22.02.2023 svoje dvadsiate druhé narodeniny na koncerte v Slovenskom rozhlase. Do života uvedie svoj debut Solology.

Na Slovensku vyrástla nová generácia jazzových hudobníkov. Spomeňme za všetkých aspoň dvojicu Lash and Grey, kvarteto Adriána Filipa, Ernesta Vizváryho a predovšetkým Alana Bartuša. Talentovaný klavirista je synom známeho kontrabasistu Štefana Bartuša, ktorý ho posmelil k nahraniu a nedávno aj k vydaniu debutového albumu. Spočiatku spolu hrávali ako otec-syn v triu Alan & Štefan Bartuš Trio, z ktorého vzišla nahrávka Connectivity, ale Alanove kroky prirodzene viedli k osamostatneniu sa.

Alan Bartuš tiahol k hudbe už odmalička. Študoval ju na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, neskôr sa zameral na jazzový klavír, ktorého hru si zdokonaľoval na MUK University vo Viedni a na súkromnom štúdiu na Jam Lab Uni. Ďalším míľnikom bude pokračovanie štúdia na Manhattan School of Music v New Yorku.

K jeho hudobným vzorom patria Keith Jarrett, Herbie Hancock, Kenny Kirkland, od ktorých prevzal invenčné narábanie s motívmi, zameranie na farebnosť a dynamiku nástroja, interpretačný prejav s narábaním s odvážnymi harmóniami. Veľa sa inšpiroval aj z vážnej hudby dvadsiateho storočia, ktorá je plná symbiózy s jazzovou hudbou.

„Koncept albumu som mal predpripravený už dávno, ale keďže sa jedná o súčasné voľné poňatie hudby, dôležité miesto má na albume improvizácia. V štúdiu to našťastie všetko sadlo dokopy a nahrali sme album, ktorý môže byť zaujímavý pre poslucháčov, ktorí počúvajú súčasnú klasickú hudbu aj pre poslucháčov, ktorí si radi vypočujú jazz,” zhodnotil svoj debut Alan Bartuš.

Zvolil si tú náročnejšiu cestu a namiesto aranžovania štandardov skomponoval vlastné skladby. Z tvorivého pretlaku vznikol debutový album Solology, na ktorom sa nachádza osem vlastných kompozícií, jedna bonusová a cover verzia Fragile od britského hudobníka Stinga.

Aby toho nebolo málo už na jar roku 2023 sa pripravuje na vydanie svojho druhého albumu Born in Millenium, na ktorom spolupracoval s americkým bubeníkom Gregorym Hutchinsonom, s trubkárom Kornelom Fekete Kovácsom, bubeníkom Dávidom Hodekom aj so svojím otcom, kontrabasistom Štefanom Bartušom.

Ešte predtým uvedie do života Solology, ktorý pokrstí 22.02.2023 na deň svojich dvadsiatich dvoch narodenín. V malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zahrá aj spolu s hosťom tohto večera – saxofonistom Nikolajom Nikitinom, ktorý album pokrstí.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img