8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyArchívne nahrávky inštrumentálnej poľskej formácie Cytrus
spot_img

Archívne nahrávky inštrumentálnej poľskej formácie Cytrus

Tvrdo znejúce gitary, dravá flauta, nad tým sa vznášajúce husle… Nie, toto nie je opis ďalších albumov Jethro Tull, Curved Air alebo Flock. V 80. rokoch také nástroje s úspechom používal v Poľsku Cytrus z Trójmiasta. „Trzecia łza od słońca“ je súbor všetkých ich inštrumentálnych štúdiových nahrávok.

Cytrus bol založený v roku 1979 a zapísal sa do pamäti fanúšikov poľského rocku predovšetkým ako skupina ponúkajúca zaujímavú fúziu progresívneho rocku a ťažších zvukov, okorenených charakteristickými zvukmi huslí a flauty.

Chytľavé motívy, prekvapivé zvraty akcie a strhujúce sóla boli na dennom poriadku a skladby ako „Tęsknica“ alebo „Kurza twarz“ si získali postavenie rádiových hitov. Skupina sa rozpadla v roku 1985, aby sa o chvíľu neskôr znova narodila – v novej podobe – ako Korba.

Album „Trzecia łza do słońca“ obsahuje súbor štúdiových, inštrumentálnych nahrávok kapely z rokov 1980 – 1984. V booklete je okrem fotografií kapely aj spomienkový text Marcina Jacobsona.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Silvia Békesová.

fifuk_logo_farebne100x100px
fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img