8.6 C
Slovakia
štvrtok, 7 decembra, 2023
spot_img
ÚvodNovinkyArchívne nahrávky inštrumentálnej poľskej formácie Cytrus

Archívne nahrávky inštrumentálnej poľskej formácie Cytrus

Tvrdo znejúce gitary, dravá flauta, nad tým sa vznášajúce husle… Nie, toto nie je opis ďalších albumov Jethro Tull, Curved Air alebo Flock. V 80. rokoch také nástroje s úspechom používal v Poľsku Cytrus z Trójmiasta. „Trzecia łza od słońca“ je súbor všetkých ich inštrumentálnych štúdiových nahrávok.

Cytrus bol založený v roku 1979 a zapísal sa do pamäti fanúšikov poľského rocku predovšetkým ako skupina ponúkajúca zaujímavú fúziu progresívneho rocku a ťažších zvukov, okorenených charakteristickými zvukmi huslí a flauty.

Chytľavé motívy, prekvapivé zvraty akcie a strhujúce sóla boli na dennom poriadku a skladby ako „Tęsknica“ alebo „Kurza twarz“ si získali postavenie rádiových hitov. Skupina sa rozpadla v roku 1985, aby sa o chvíľu neskôr znova narodila – v novej podobe – ako Korba.

Album „Trzecia łza do słońca“ obsahuje súbor štúdiových, inštrumentálnych nahrávok kapely z rokov 1980 – 1984. V booklete je okrem fotografií kapely aj spomienkový text Marcina Jacobsona.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Silvia Békesová.

fifuk_logo_farebne100x100px
fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Tento projekt z verejných zdrojov podporil:

spot_img
spot_img

V našom snažení nás podporujú:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img