8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyBilly F. Gibbons predstaví po prvýkrát v Prahe svoj fúzatý blues
spot_img

Billy F. Gibbons predstaví po prvýkrát v Prahe svoj fúzatý blues

Do Prahy zavíta Billy F. Gibbons – gitarista a spevák z legendárnych ZZ Top. Svoje bluesové umenie predvedie v sólovom projekte The BFGs 26. júna v O2 universum.

Billy F. Gibbons je už roky považovaný za jedného z najlepších bluesových gitaristov. Pri hraní vychádza zo svojich vzorov – B.B. King, Howlin´Wolf, Jimmy Reed – z koreňov bluesu, ale aj z rock and rollu a južanského rocku. Práve jeho gitarové patterny zašpinené temnejším zvukom búrajú žánrové klišé, vďaka čomu rocková aj bluesová hudba určite prežije aj po ďalšie dekády.

Toto dostávali poslucháči ZZ Top, s ktorou B. F. Gibbons nahral pätnásť albumov. Niektorí kritici síce tvrdili, že sa tie skladby na seba podobajú ako vajce vajcu, no skôr ich môžeme pripodobniť k nepredvídateľnej jazde po diaľnici, ktorej rovnaké úseky sú striedané meniacou sa krajinou a ozvláštňované vlastnosťami jazdca.

Zaujímavé je už samotné obsadenie tria The BFGs, kedy dvojicu gitaristov – Billy F. Gibbons a Austina Hanksa dopĺňa bubeník John Douglas (Aerosmith, Pantera, Bon Jovi atď.). Chýbajúcu basgitaru nahradili tým, že používajú snímače, ktoré zachycujú o oktávu nižšie tóny ( takto sa hudobník vyjadril v rozhovore pre denník cz).

Billy F. Gibbons mal vždy rád netradičné riešenia v tradičných žánroch. Práve to z neho urobilo invenčného gitaristu, ktorý neohuruje iba technikou, ale najmä citom pre rozvíjanie jednotlivých motívov.

Samozrejme, že tá cesta sa začala už veľmi dávno, kedy v roku 1969 s Dustynom Hillom a Frankom Beardom založili ZZ Top. Po smrti D. Hilla sa rozhodli pokračovať paralelne s rozvíjaním Gibbonsovho sólového projektu. S ním doteraz nahral tri albumy: Perfectamundo, The Big Band Blues, Hardware. V rámci európskeho turné odohrá niekoľko koncertov a jedným z nich bude aj vystúpenie 26. júna v pražskej O2 universum v rámci edície Prague International Bluenight. Vstupenky sú dostupné v sieťach Ticketmaster Ticketportal.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img