8.6 C
Slovakia
utorok, 9 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyBohren & Der Club Of Gore vytvárajú soundtrack k neexistujúcim detektívkam – prvýkrát...
spot_img

Bohren & Der Club Of Gore vytvárajú soundtrack k neexistujúcim detektívkam – prvýkrát ich môžete počuť aj na Slovensku

Hudba na počúvanie, hudba na sústredenie a hudba na premýšľanie. Bohren & Der Club Of Gore zahrajú svoj meditatívny dark jazz prvýkrát na Slovensku, keď 25. mája vystúpia v bratislavskej A4.

Preniknúť do sveta Bohren & Der Club Of Gore nie je jednoduché, ale ako náhle sa presuniete pomalým súzvukom saxofónu, klavíru a vibrafónu a ďalších nástrojov, ktoré ovláda trojica Christopherom Clōserom, Mortenom Gassom a Robinom Rodenbergom, podľahnete ich zvodu.

Cez hmlistý opar inštrumentácie sa objavujú až badalamentské twin peakovské motívy aj napätá atmosféra zo starých detektívok a thrillerov – umocnená hudbou Arthura Benjamina či Rona Goodwina. Inštrumentálne trio dokazuje, že napätie sa dá krájať nielen rýchlymi strihmi, ale aj pomalými posunmi v špecifickom komornom zvuku.

Bohren & der Club of Gore stáli pri zrode dark jazzu, čo je mix jazzu, ambientu, doom metalu. Pri tomto žánri sa najčastejšie spomína vplyv spomínaného talianskeho skladateľa Angela Badalamentiho, ako aj americká hudobníčka a speváčka Jarboe, ktorá spolupracovala s newyorskou formáciou Swans, či zo súčasných umelcov nórsky komponista Manet.

Bohren za svoj inšpiračný zdroj vyhlasujú speváčku Sade – jej smooth jazz nie je v príkrom kontraste s temnou náladou tejto dnes už trojice po odchode bubeníka Thorstena Benninga.

Do Bratislavy prídu predstaviť svoj posledný štúdiový album Patchouli Blue. Trvalo im to šesť rokov od vydania poslednej dosky PIANO NIGHTS – zjavne si dávajú načas nielen na javisku, ale aj v štúdiu. Na tejto nahrávke pracovali iba v trojici, keď sa rozhodli bicie nástroje medzi seba prerozdeliť, pričom ich zvuk definujú hlavne pomocou metličiek.

Týmto počinom sa viac priblížili k jazzovému feelingu, o čom sa budete môcť presvedčiť už 25. mája v bratislavskej A4. Koncert sa uskutoční v rámci spolupráce festivalu Hradby Samoty, ktorá kapelu na Slovensko privedie, a nezávislého kultúrneho priestoru A4. Vstupenky na tomto mieste.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img