8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyBrzdęk! – Inštrumentálne dobrodružstvá bigbiťákov
spot_img

Brzdęk! – Inštrumentálne dobrodružstvá bigbiťákov

Brzdek
Brzdek

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia hudobníkov na celom svete uchvátil čistý a ľubozvučný zvuk gitary Hanka Marvina, ktorý so skupinou The Shadows vydával hit za hitom. Úspechy oslavovali aj hudobné skupiny ako The Ventures, The Tornadoes a v Poľsku tiež The Spotnicks, kapela známa z kompilácie Prywatka u Marioli. Netrvalo dlho, aby si aj poľskí umelci vyskúšali svet inštrumentálneho bigbítu.

Okrem niekoľkých kapiel, ktoré sa začali špecializovať na tento hudobný štýl (na čele boli Tajfuny a Czterech), to boli pre väčšinu hudobníkov jednorazové projekty. Avšak bolo ich dosť – Britov nasledovali Czerwono-CzarniNiebiesko-Czarni (s Krzysztofom Klenczonom) a varšavské Chochoły, ale tiež celý rad miestnych kapiel zo všetkých kútov Poľska: Classicum 69 z Bydgoszcze, Fortony z Vroclavu alebo Tramp z Lublina. Album Brzdęk! Instrumentalne przygody bigbitowców (Brnk! Inštrumentálne dobrodružstvá bigbiťákov) vás pozýva na prechádzku po stopách radostne brnkajúcich gitár.

Časť materiálu pochádza zo singlov a kompilácií vydaných v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a časť z rozhlasových a súkromných archívov. Mnoho z týchto skladieb malo premiéru v predchádzajúcich rokoch v rozhlasovej relácii Michała Owczarka „Ze szpulowca bigbitowca“ (Z kazety bigbiťáka).

Všetky nahrávky z kompilácie Brzdęk! boli digitálne remastrované z najlepších dostupných zdrojov. Materiál sa nachádza na CD a je obohatený o podrobnú brožúru s poznámkami o každej kapele a jedinečnými fotografiami.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Vivien Lovásová.

fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img