8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinky"Citová investícia" Petra Hapku bola pre populárnu hudbu nesmierne dôležitá
spot_img

„Citová investícia“ Petra Hapku bola pre populárnu hudbu nesmierne dôležitá

PetrHapka2V utorok 25. novembra vo veku sedemdesiatich rokov zomrel jeden z najvýznamnejších českých skladateľov populárnej hudby Petr Hapka. Jeho odchod zo sveta predchádzali dlhoročné zdravotné komplikácie, ktoré vyvrcholili výmenou bedrového kĺbu. Ihneď po jeho úmrtí sa začali objavovať kondolencie od jeho bývalých kolegov.

Petr Hapka sa narodil do umeleckej rodiny a už v troch rokoch sa začal učiť hrať na klavír. Svoju kariéru začal v inšpiratívnych šesťdesiatich rokov, už na škole bol členom niekoľkých kapiel. Po štúdiu sa stal dirigentom v Divadle Za branou, no do širšieho povedomia sa dostal až vtedy, keď začal komponovať populárne skladby pre známych interpretov.

Karel Gott – Oríšek pro Popelku


 

Hapka zažil pre svoju nekompromisnú povahu mnoho problémov. Vyhadzovy zo školy a zo zamestnania sa však odrazili v jeho piesňach. Takouto kompozíciou bola slávna Obraz Doriana Graya, ktorú naspievala Hana Hegerová.

Hana Hegerová – Obraz Doriana Graya


 

V neskorších dekádach začal okrem skladania pre interpretov komponovať aj pre film a divadlo. Počas svojho života spolupracoval na viac ako osemdesiatich takýchto projektoch (Panna a Netvor, Tisícročná Včela, Bylo nás pět a atď.).

Marika Gombitová – Beh času


 

Napriek tomu, že Hapka spolupracoval s obrovským množstvom ľudí, jeho najbližším spolupracovníkom bol textár Michal Horáček. Spolu pripravili albumy ako V Penziónu Svět, Citová Investice či Strážce Plamene.

Petr Hapka & Lucie Bílá – Dívam se dívam


 

Na týchto albumoch hosťovali interpreti ako Hana Hegerová, Michal Kocáb, Richard Müller, Lucie B9lá, alebo Daniel Landa. Hapkove kompozície sú charakteristické pre silnú klavírnu melódiu, dramatickú no stále intímnu symfoniku a často prekvapivý zvrat v refrénoch. Pohreb jedného z najvýznamnejších českých skladateľov populárnej hudby nie je ešte verejnosti známy.

| autor: MusicPress

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img