8.6 C
Slovakia
pondelok, 17 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyČo prinieslo 20 rokov skupiny Placebo?
spot_img

Čo prinieslo 20 rokov skupiny Placebo?

2016227131410

Skupina Placebo vznikla v roku 1994 v Londýne. Tvoria hudobníci: spevák Brian Molko, basgitarista Stefan Olsdal a patril k nim aj Steve Hewitt, ktorý v roku 2007 odišiel. Ich hudba sa neoznačuje za britskú, lebo ani jeden člen nemá čisto britský pôvod. Za vyše 20 rokov vydali sedem štúdiových albumov. Žánrovo sú najbližšie k alternatívnemu rocku. Koncom augusta vydali novú pesničku Jesus‘ Son. V novebri budú koncertovať v Prahe. Čo priniesli na hudobnú scénu okrem nezabudnuteľných hitov? Zozbierali sme tie najväčšie zaujímavosti.

Multinárodné zoskupenie

Hoci sa hovorí, že je skupina Placebo britská, neznie to tak. Dôvodom je, že jej členovia pochádzajú z rôznych krajín. Spevák Brian Molko je na jednu polku Američan a na druhú Brit. Bubeník Steven Hewitt je rodený Brit a basgitarista Stefan Olsdal pochádza zo Švédska. Brian a Stefan žili v Luxembursku predtým, ako sa presťahovali do Anglicka. Na ich prvom albume figuroval aj iný Švéd – bubeník Robert Schultzberg, ktorého potom nahradil Hewitt.

Člen na polovičný úväzok

Hewitt robil bubeníka iba na demonahrávkach. Nemohol si dovoliť byť stálym členom, lebo mal okrem toho ešte svoju vlastnú skupinu Breed. Po vydaní prvého albumu, však nastal konflikt medzi Robertom a Brianom. Robert odišiel a svoje miesto prenechal Steveovi, ktorý sa stal potom stálym členom.

Rôzne sexuálne orientácie

Kapela tvrdí, že je na 50 percent zložená z homosexuálov. Brian je bisexuál, Stefan je gay a Steven je heterosexuál.

Osudové stretnutie

Brian a Stefan sa stretli ako teenageri v Luxemburgu, kde obaja študovali, no nikdy sa nekamarátili. Po pár rokoch sa stretli náhodne v londýnskom metre a založili si kapelu Ashtray Heart, z ktorej neskôr vzniklo Placebo.

Smutná minulosť

Brian mal veľmi smutné detstvo. Bol osamelý a odcudzený. Najhoršie spomína na Luxembursko. Považuje to za miesto, kde sa nedá robiť nič iné, ako zarábať peniaze. Odzrkadľujú to piesne Slave to the Wage a Burger Queen, ktoré venoval Luxemburčanom.

Plynulá Francúzština

Život v Luxemburgu však dal Brianovi aj isté výhody. Francúzštinu ovláda rovnako plynule, ako Angličtinu. Placebo nahralo tri skladby v Francúzštine. Boli to preklady skladieb, ktoré nahrali predtým v Angličtine. Pesničke Mars Landing Party zostal originálny názov, Burger Queen sa volala Burger Queen Francais a Protect Me From What I Want vyšlo ako Protege-Mo. Vydali ich ako CD single vo francúzsky hovoriacich krajinách.

Make-up

Brian začal nosiť make-up ešte ako teenager kvôli dramatickému krúžku. Zistil, že sa mu to hodí a preto sa maluje dodnes.

Krvavé fľaky

Brian prišiel o panenstvo ako štrnásťročný s dievčaťom švajčiarskeho pôvodu. Mame povedal, že mu krvácalo z nosa, preto mal krvavé fľaky na posteli. Nikdy mu to neuverila.

Originálny názov

V polovici deväťdesiatych rokov vzniklo veľa kapiel, ktoré mali názov podľa podľa nejakej drogy, alebo lieku. Oni sa rozhodli pomenovať kapelu podľa lieku, ktorý v skutočnosti nefunguje.

Skryté tracky

Na prvých troch albumoch mali vždy skrytý track. Na druhom albume Without You I’m Nothing, použili v skrytom tracku správu od stalkera z Brianovho záznamníku. Jeho hlas samozrejme pretvorili. Brianovo meno bolo vtedy v telefónnom zozname, nakoľko ešte nebol veľmi známy. Keď správu našiel, zdala sa mu veľmi zvláštna, tak si ju nechal a rozhodol sa ju použiť v skladbe.

Náboženstvo

Brianova mama je veľmi kresťansky založená. On nie a dáva to na javo aj v skladbách Blue American a Allergic (to thoughts of mother earth).

Spolupráce

Brian je dobrý kamarát s Merilynom Mansonom a s Nicolom Sirkisom zo skupiny Indochine. Zaspieval si v duete s Indochine na ich albume Alice Et June.

Objavil ich Bowie

Skupinu Placebo skutočne objavil David Bowie. Bol očarený ich zvukom a nazval ich najlepšou kapelou, akú počul za posledné roky. Zobral ich s ním na turné, aby sa dostali do povedomia. Naživo s nimi odspieval niekoľko skladieb a nahral s nimi jeden duet – špeciálnu verziu skladby Without You I’m Nothing.

Konflikt

Placebo malo konflikt so skupinou Limp Bizkit, nakoľko ich spevák Fred Durst na koncerte vyzýval publikum, aby vykrikovalo „Placebo sucks“. Stalo sa to na koncerte, kde vystupovali obidve kapely.

(Ne)obľúbené miesta

Stefan a Brian mali zlé spomienky na Luxembursko, preto tam najskôr ani nechceli koncertovať. Už tam mali asi dve vystúpenia. Taktiež tvrdili, že neradi vystupujú v USA, lebo Brian neznáša americkú politiku. Brian žije v Londýne, odkedy sa v sedemnástich vrátil do Anglicka. Veľa času však trávi v Bangkoku a tvrdí, že je to jedno z jeho obľúbených miest.

Bokovky

Stefan mal okrem pôsobenia v Placebo aj „bokovku“ – svoj projekt Hotel Persona. Brian nemal žiadny vlastný projekt, ale spolupracoval s kapelou Indochine, AlpineStars, Timo Maas a ďalšimi.

Hrali vo filme

Placebo sa objavilo vo filme Velvet Goldmine, ktorý zobrazuje éru glam rocku a príbeh rockovej hviezdy Briana Slada.

Deti

Steve má dcéru Emily. Brianovi s priateľkou Helenou sa v roku 2005 narodil syn Cody.

Drogy

Brian Molko o drogách rozpráva veľmi otvorene. V jednom z rozhovorov priznal, že heroín je asi jediná droga, ktorú v živote nevyskúšal. Aj keď neskôr priznal, že vyskúšal.

Placebo – Every You Every Me

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img