8.6 C
Slovakia
nedeľa, 3 marca, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyDlhé zimné večery strávte s hudbou od vydavateľstiev Chickadisc a GAD Records

Dlhé zimné večery strávte s hudbou od vydavateľstiev Chickadisc a GAD Records

13. októbra vyšli dva nové albumy pod záštitou labelu Chickadisc, ktorý sa zaoberá (nielen) špecifickou európskou hudbou.

Personal Note od Marka Nauseefa je fenomenálny album, ktorý v sebe spája prvky jazzu, rocku, etnickej hudby a bicích nástrojov. Nauseef, ktorý mal už koncom 70. rokov na konte spoluprácu s najväčšími hviezdami zo sveta rocku (Thin Lizzy, Ian Gillan, Gary Moore), sa rozhodol pre prekvapujúcu zmenu: presťahoval sa do Hamburgu a začal sa venovať tvorbe s prvkami jazzu, rocku, avantgardy a etnickej hudby. Personal Note je jeho sólovým debutom. Tento album prezentuje prekvapivý vzorec fusion, v ktorom sa kombinuje nespočetné množstvo bicích nástrojov s virtuóznymi partmi syntetizátorov, saxofónu či gitár. Skladby priťahujú bravúrnymi sólami a dynamickými témami, ktoré sa vyrovnajú najlepším albumom Milesa Davisa. Okrem hlavného interpreta sa na nahrávaní albumu podieľali aj ďalší vynikajúci hudobníci ako napríklad Joachim Kuhn, Trilok Gurtu, Jan Akkerman alebo George Kochebeck. V skladbe Chemistry si zaspievali Phil Lynnot a Thin Lizzy! Album bol dostupný a vydaný na CD iba v Japonsku pred viac ako dvadsiatimi rokmi. V Európe bude na tomto hudobnom nosiči vydaný po prvýkrát.

Phil Lynott & Mark Nauseef – Chemistry

Skupinu Moebius si určite netreba mýliť s nemeckým umelcom Dieterom Moebiusom. V oboch prípadoch síce ide o elektronickú hudbu, diametrálne sa však od seba odlišujú. Moebius je kalifornský projekt pod vedením Brycea RobbleyhoDouga Lynnera (istý čas bol členom skupiny aj Steve Roach). Spojili fascináciu zo syntetizátorov s odvážnymi, tranzovými časťami nahrávok, ktoré úspešne dobíjali parkety na diskotékach. Disco, synth-pop a pulzujúce sequencery! Debutový album z roku 1979 je označovaný dokonca ako kultový, okrem iného vďaka šialenej, punkovo-elektronickej verzii Light My Fire od The Doors, ale predovšetkým kvôli autorským kompozíciám interpretov. Welcome to World. Complete Studio Recordings 1979-82 obsahuje všetky štúdiové nahrávky skupiny, čiže obidva vydané albumy, ako aj singel Born on a Saturday Night. Celý album bol remastrovaný z originálnych pások z archívu Moonwind Records a obohatený o obsiahly booklet s doposiaľ nepublikovanými fotografiami a takisto príbehom skupiny na základe nedávneho rozhovoru s Dougom Lynnerom.

Moebius – Born on a Saturday Night

A to ešte nie je z októbrových trhákov všetko: na konci mesiaca vyšli tri novinky od GAD Records: kompilácia Kroniki filmowe pripravená spolu so Soul Service, funková tvár skupiny Dżamble z roku 1979 (Każdy marzy, każdy śni) a takisto album Pretekst s dosiaľ nepublikovanými nahrávkami orchestra Orkiestra Rozrywkowa PRiTV v Katoviciach pod taktovkou Jerzyho Miliana z rokov 1974-75. Vydaná bude aj knižná autobiografia Jerzyho Miliana pod názvom Viem a poviem.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložil Tomáš Grach.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img