8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyDušan Martinček a Igor Bázlik - osobnosti slovenskej hudby si uctila SOZA
spot_img

Dušan Martinček a Igor Bázlik – osobnosti slovenskej hudby si uctila SOZA

Ceny SOZA to nie sú iba ocenenia za najpočúvanejšie skladby, ale každoročne sa oceňuje prínos pre slovenskú hudbu. Tento rok sa dočkali tejto pocty Marián Kochanský, Dušan Martinček a Igor Bázlik, ktorý si prevzal Veľkú cenu SOZA.

Dvaja akademici s odlišnou kariérou. Jeden pestoval klasiku s avantgardou, druhý sa zaujímal o javiskové formy s príklonom k bigbítu, jazzu a filmovej hudbe. Dušan Martinček prispel výraznou mierou do slovenskej klavírnej tvorby, v ktorej čerpal zo syntézy novoromantizmu a hudobnej moderny dvadsiateho storočia. Nepriklonil sa k avantgarde, naopak, jeho skladby neprekračovali rámec rozšírenej tonality, hoci prejavoval sklon k ľudovým prejavom. Od roku 1986 pôsobil ako skladateľ v slobodnom povolaní. Zomrel v roku 2006 a spolu s Mariánom Kochanským ho na dvadsiatom odovzdávaní cien SOZA zapísali do Zlatej knihy SOZA.

Dušan Martinček – Sonata Appel No.7

Naproti tomu Igor Bázlik, ktorý bol a dodnes je v slobodnom povolaní, rozšíril svoje pôsobenie od vážnej hudby až k scénickej a filmovej tvorbe, jazzu a rocku. Je podpísaný pod množstvom evergreenov a jeho hudbu interpretovali Karol Duchoň, Zora Kolínska, orchestre Gustáva Broma, Ladislava Štaidla a množstvo ďalších interpretov a orchestrálnych telies. Igor Bázlik si prevzal Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo.

Igor Bázlik – Carpe diem, malá orchestrálna predohra

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img