8.6 C
Slovakia
štvrtok, 30 marca, 2023
spot_img
ÚvodNovinkyDušan Martinček a Igor Bázlik - osobnosti slovenskej hudby si uctila SOZA

Dušan Martinček a Igor Bázlik – osobnosti slovenskej hudby si uctila SOZA

spot_img

Ceny SOZA to nie sú iba ocenenia za najpočúvanejšie skladby, ale každoročne sa oceňuje prínos pre slovenskú hudbu. Tento rok sa dočkali tejto pocty Marián Kochanský, Dušan Martinček a Igor Bázlik, ktorý si prevzal Veľkú cenu SOZA.

Dvaja akademici s odlišnou kariérou. Jeden pestoval klasiku s avantgardou, druhý sa zaujímal o javiskové formy s príklonom k bigbítu, jazzu a filmovej hudbe. Dušan Martinček prispel výraznou mierou do slovenskej klavírnej tvorby, v ktorej čerpal zo syntézy novoromantizmu a hudobnej moderny dvadsiateho storočia. Nepriklonil sa k avantgarde, naopak, jeho skladby neprekračovali rámec rozšírenej tonality, hoci prejavoval sklon k ľudovým prejavom. Od roku 1986 pôsobil ako skladateľ v slobodnom povolaní. Zomrel v roku 2006 a spolu s Mariánom Kochanským ho na dvadsiatom odovzdávaní cien SOZA zapísali do Zlatej knihy SOZA.

Dušan Martinček – Sonata Appel No.7

Naproti tomu Igor Bázlik, ktorý bol a dodnes je v slobodnom povolaní, rozšíril svoje pôsobenie od vážnej hudby až k scénickej a filmovej tvorbe, jazzu a rocku. Je podpísaný pod množstvom evergreenov a jeho hudbu interpretovali Karol Duchoň, Zora Kolínska, orchestre Gustáva Broma, Ladislava Štaidla a množstvo ďalších interpretov a orchestrálnych telies. Igor Bázlik si prevzal Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo.

Igor Bázlik – Carpe diem, malá orchestrálna predohra

spot_img
spot_img

Podcasty podporuje Fond na podporu umenia

spot_img

Podcasty podporuje Hudobný fond

spot_img
spot_img