8.6 C
Slovakia
sobota, 15 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyEivør Pálsdóttir sa dočkala odložených koncertov k albumu Segl
spot_img

Eivør Pálsdóttir sa dočkala odložených koncertov k albumu Segl

Cena útechy? Alebo ako inak vnímať zrušené celé európske turné, ktorým sa malo zúročiť veľká propagácia nového albumu Segl. Faerská pesničkárka Eivør Pálsdóttir sa namiesto toho usídlila v online priestore, v ktorom počas lockdownu koncertovala a medzitým vytvorila aj duet so speváčkou Ásgeir. Po takmer dvoch rokoch koncertnej pauzy predstaví svoju nehrávanú novinku na reštartovanom európskom turné.

Faerské ostrovy sú u nás známe skôr z futbalových výpraskov ako z ich hudobnej scény. Predsa len tieto nádherné ostrovy nemajú takú povesť ako Island, z ktorého je očarený celý hudobný svet. No práve faerská speváčka a hudobníčka Eivør posunula povedomie o svojej krajine, keď jej skladby počuť z mnohých seriálov (The Last Kingdom), videohier (Metal Gear Survive) a z miliónových nákladov jej albumov.

Ešte predtým, než si skrátila svoje umelecké meno, začínala šestnásťročná Eivør Pálsdóttir s folkovou hudbou. Vyrastala v malej rybárskej dedinky Syðrugøta, ktorej tiché a nemenné prostredie ju inšpirovalo k skladaniu clivých piesní o ľudskom pokoji aj samote. Spieva v nich, že aj takýto jednoduchý život môže viesť k naplneniu, rovnako ako aj k osamelosti a ťažoby zo staroby. Jej výrazový jazyk sa vyvíjal najmä po presťahovaní do Reykjavíku – epicentra islandskej elektronickej hudby. Svoj posledný štúdiový album Segl vydala v septembri 2020 ešte pred prepuknutím koronakrízy. Mala s ním veľké plány s koncertmi po celej Európe.

„Môj kreatívny proces môže pôsobiť mierne chaoticky a abstraktne, pretože potrebujem nájsť priestor, v ktorom sa môžem ponoriť do hĺbky a tvarovať ju. Potom, čo som mala skladby rok odložené, pustila som sa do editovania melódií a textov. Celý album je o zmene, takže dobre zapadá aj do týchto svetových udalostí.“

Dva roky trpezlivo čakala v online priestore, v ktorom poslucháčov a divákov, zásobovala energickými a premyslenými koncertmi. Predstavila v nich nové skladby, v ktorých si kládla otázky, kde je rovnováha medzi silou a zraniteľnosťou, tmou a svetlom, chaosom a vnútorným pokojom, fyzickým a metafyzickým smerovaním.

Napriek vynútenej prestávke idú dobré ohlasy na výkon speváčky aj sprievodnej kapely. Po koncertoch v Dánsku, Nórsku a po koncerte v pražskom Paláci Akropolis, odtiaľ sa presunula do Nemecka. Následne pôjde do Francúzska, Holandska, Poľska. V januári sa už presúvať na  turné do USA trvajúce až do februára 2022. Čakať sa vyplatilo.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img