8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyElvis Presley seriál – 3. časť: Priscilla, závislosť na drogách, comeback v...
spot_img

Elvis Presley seriál – 3. časť: Priscilla, závislosť na drogách, comeback v Las Vegas a smrť

ElvisRedakcia MusicPress vám prináša krátky seriál o hudobnom kráľovi – Elvisovi Presleym. Tento rok si pripomíname štyridsať rokov od jeho úmrtia. V tretej, poslednej časti sa zameriame na Elvisovo manželstvo, jeho závislosť, pád, úspešný comeback a smrť, ktorá je dodnes záhadná.

Elvisov život sa po roku 1970 pomaly rozpadával hlavne následkom nadmerného užívania liekov. Sláva ustupovala, dostával sa do úzadia, napriek tomu spravil ešte veľký comeback. Elvisova smrť je aj po štyridsiatich rokoch obostretá rúškom tajomstva.

Osudová Priscilla

V septembri roku 1958 Elvis odišiel na zvyšok vojny do Nemecka. Tam sa spoznal v Priscillou Beaulieu, ktorá mala len štrnásť rokov. V mladom no vyspelom dievčati videl oporu, ktorú smrťou matky stratil. Ich vzťah musel najprv prekonať odlúčenia, počas ktorých si písali listy a telefonovali. Priscilla veľmi trpela pri čítaní článkov, kde sa Elvis prezentoval v spoločnosti iných žien, ale nakoniec práve Priscilla bola jedinou ženou, ktorá sa stala Elvisovou manželkou. Oficiálne sa zosobášili 1. mája 1967. Svadba sa konala v Las Vegas za účasti najbližšej rodiny. Manželstvo Presleyovcov malo svoje svetlé aj temné stránky. Elvis si Priscillu pretvoril na ženu podľa svojich predstáv. Diktoval jej ako sa má obliekať, česať, akú dĺžku má mať jej sukňa. Priscilla si na Elvisovu žiadosť prefarbila vlasy na havraniu čiernu a dokonca sa musela naučiť chodiť dokonale vystretá – tak ako si to žiadal jej manžel. Priscilla plnila všetky Elvisove priania. Ale ich manželstvo sa pomaly rozpadávalo pod tlakom slávy, Elvisovej nevyspytateľnej povahy a večného odlúčenia, počas ktorého spevák enormne veľa cestoval a natáčal filmy. Ani narodenie dcérky Lisy Marie, ktorá prišla na svet 1. februára 1968, manželstvo neudržalo. Rozvod podala samotná Priscilla.

Závislosť na tabletkách

Vráťme sa ale späť do obdobia, keď Elvis končil svoj pobyt na vojne. Je dôležité podotknúť, že Elvisov prvý kontakt s drogami sa odohral práve počas vojenčiny. Aby mal väčšiu výdrž počas nočných služieb, dostával tabletky na povzbudenie. Stal sa na nich závislým. Po návrate späť do USA vystúpil 25. marca 1961 na benefičnom koncerte, ale potom nastala osemročná koncertná odmlka, počas ktorej sa prezentoval vo filmoch, v televíznych programoch a na platniach. V 60-tych rokoch natočil celkom dvadsaťsedem filmov, pričom najúspešnejším bol Blue Hawaii. Elvis sa stal hercom a filmovým spevákom a náročné životné tempo si vyžiadalo užívanie obrovského množstva liekov. Síce mal o nich vedomosti, ktoré čerpal z rôznych kníh, takže vedel o nežiaducich účinkov, ale občas sa stalo, že mu kombinácie nevyšli a upadol do bezvedomia. Elvis užíval niekoľko druhov liekov, z toho jeho ‚najvernejšou priateľkou‘ bola tabletka na spanie. Elvisov životný rytmus bol narušený a čoraz častejšie cez deň spal a v noci viedol búrlivý život.

Blue Hawaii – Trailer

Comeback

3. decembra 1968 vysielala televízia s obrovským úspechom show Elvis (koncert pred publikom bol natočený v júni 1968) a v januári 1969 prebehlo prvé mesačné hosťovanie v Las Vegas – tzv. comeback. Elvis sa na hosťovanie v Las Vegas pripravoval dlho. Jeho ikonické kožené oblečenie bolo veľkou zmenou oproti saku a nohaviciam. Elvis až do roku 1977 vystupoval na koncertoch po celej Amerike, ale nikdy sa neobjavil za jej hranicami, za čím stálo rozhodnutie plukovníka Toma, ktorý všetky takéto ponuky odmietal. Od prvého účinkovania pred publikom v roku 1954 až do svojej poslednej show 26. júna 1977 v Indianapolis (Market Square Arena) absolvoval Elvis 1439 koncertov, pričom najviac koncertov odohral v roku 1973 – až 169. Elvisov repertoár tvorilo 916 pesničiek, z nich mnohé boli nahrávané v niekoľkých úpravách. Elvisov život po roku 1970 pripomínal hojdačku – raz bol hore a raz dole. Nárast hmotnosti riešil tabletkami a hladovaním. Médiá sa vyžívali v písaní nelichotivých článkov o upadajúcej sláve a Elvis sa kvôli svojej postave stával terčom posmeškov. Svoje trápenie zaháňal aj naďalej jedlom.

Elvis Presley – Live 1977 Last Concert STEREO HD

Kráľ je mŕtvy, no jeho hudba žije

16. augusta 1977 Elvisovo bezvládne telo našli v kúpeľni v jeho sídle Graceland. Okolo Elvisovej smrti sa šírili a stále šíria rôzne konšpiračné teórie, ale ako oficiálna príčina smrti bol určený infarkt. Elvisovo telo našla Elvisova priateľka Ginger Aldenová, ktorá jeho telo našla roztiahnuté na podlahe. Ďalšia výpoveď tvrdila, že Elvis bol zrútený tvárou na podlahe, s nadvihnutým zadkom, pričom si predtým čítal na chrómovej stoličke knihu a spadol na zem. Práve Elvisov pád na tvár mohol spôsobiť zlomeninu nosa, čo vysvetľuje zmenený tvar jeho nosa v rakve. Kniha, ktorú Elvis čítal v okamihu smrti, mala názov Shroud Of Turin (Turínsky rubáš), ktorú dostal ako darček od priateľa Larryho Gellera. Faktom je, ale nepochybne to, že nikdy nebolo prevedené súdne vyšetrovanie príčiny smrti.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img