8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyEtiópska dubová omša v Subclube
spot_img

Etiópska dubová omša v Subclube

15626294_10207997676167355_5499998608075966483_o

Gašpar, Melichar a Baltazár. Príchodom troch kráľov sa u nás končia vianočné sviatky. No v Etiópii sa iba začínajú. Do bratislavského Subclubu zavítajú siedmeho januára traja králi dubu a reggae, aby spoločne oslávili začiatok Vianoc v Etiópii.

Je málo známy fakt, že najstaršia kresťanská cirkev pochádza z Etiópie. Dodnes sa v jednom z najľudnatejších afrických štátov striktne dodržiavajú cirkevné sviatky a tradície. Jednou zo zvláštností je, že Vianoce, nazývané aj Ganna, sa oslavujú siedmeho januára. Súvisí to s používaním starého juliánskeho kalendára. Kým u nás s príchodom Troch kráľov končia vianočné sviatky, v Etiópii sa iba začínajú. Mimochodom Baltazar, jeden z trojice kráľovských panovníkov, údajne pochádzal z Etiópie. Preto sa často vyobrazuje ako černoch.

Dôležitú úlohu v etiópskych obradoch zohráva tanec a spev. U nás sme zvyknutí, že kňazi sprevádzajú maximálne svojím spevom vianočné koledy, no v Etiópii šíritelia liturgie tancujú v pestrých krojoch pri náboženských choráloch. Všetko vrcholí siedmeho januára na sviatok nazývaný Ganna, kedy sa veriaci stretnú v kostoloch celý oblečený v bielom a so sviečkou v ruke. Tieto pekné tradície ožijú siedmeho januára aj v bratislavskom Subclube. Burning Night: Dub Club uvádza oslavy Etiópskych Vianoc tam prichádzajú za zvuku žánrov dub a reggae.

O atmosféru sa budú starať česko-francúzske zoskupenie Fyah Sound: Loic DeNiro a Dasha Fyah. Za ich základňu možno považovať Londýn a Brixton, odkiaľ expandovali aj do zvyšku Európy. Ako selektori zaujali svetovou zbierkou reggae, dub, ktorú na živých párty ozvláštňujú funky, hip hopom, dubstepom či jungle. Zvlášť dajú dôraz na verné basové linky a pozitívnu vibráciu z nich plynúcu. Zážitkom bude aj možnosť vidieť naživo mladú českú speváčku KattyGyal Kenta. Slovenské publikum ju pozná z jej energického vystúpenia na festivale Uprising. Medzitým úspešne odštartovala kariéru aj v susednom Poľsku a venuje sa príprave nového albumu. Časť z neho odznie aj v Subclube.

KattyGyal Kenta – Time Killa

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img