8.6 C
Slovakia
pondelok, 22 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyFilharmonie Brno a Plastici pripomenú hodnoty Novembra 89
spot_img

Filharmonie Brno a Plastici pripomenú hodnoty Novembra 89

autor: Daniel Hevier ml.

Zvuk slobody bude znieť v gitarovom lomoze a orchestrálnom vypätí. V takomto epickom podaní nadobudne kultová platňa Co znamená vésti koně iný rozmer. The Plastic People of the Universe a Filharmonie Brno ju prednedávnom zahrali na festivale Pohoda a 11. septembra ju zahrajú v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava na dvadsiatom výročí festivalu Konvergencie s podtitulom – 20 rokov slobody, hudby a priateľstiev.

Filharmonie Brno spojila svoje sily s najznámejšou kapelou českého undergroundu The Plastic People of the Universe. Výsledkom čoho vznikla unikátna koncertná interpretácia albumu  Co znamená vésti koně.

Toto dielo bolo prvýkrát uvedené v roku 1981 na tajnom koncerte v dnes už neexistujúcom dome v obci Kerhatice pri Českej Lípe, ktorý potom tajná polícia nechala z pomsty podpáliť. Hudobníci sa to dozvedeli od ŠTB pri jednom z výsluchov. Kapela v tom čase mala zákaz činnosti a tajné koncerty boli jediným spôsobom, ako hrať pred ľuďmi.

Album bol neskôr nahraný za improvizovaných podmienok na Hrádečku, v dome Václava Havla, ktorý v tej dobe už sedel vo väzení. Plastici sa s Václavom Havlom spriatelili pár rokov predtým, keď im budúci prezident vyjadril podporu za ich prepustenie z väzenia. Tam sa hudobníci ocitli kvôli cielenej kampani proti nepriateľom komunistického režimu.

The Plastic People Of The Universe – Co znamená vésti koně 1981

Co znamená vésti koně mal obrovský význam nielen pre undergroundové hudobné hnutie, ale aj pre politický disent. Svojou vysokou  umeleckou hodnotou dokázal, že aj „v podzemí“ vznikajú hodnotné diela na tej najvyššej kvalitatívnej úrovni. Spájalo v sebe rockové prvky, spirituálnu a súčasnú vážnu hudbu. Išlo o posledné konceptuálne dielo The Plastic People of the Universe a po jeho tajnej koncertnej premiére bol jeho spoluautor Vratislav Brabenec donútený emigrovať. Kapela sa potom  vrátila k rockovejším pesničkám.

V roku 2014 uviedla Filharmonie Brno pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće symfonickú verziu tohto diela v priestoroch Richard Adam Gallery v Brne. Na jeho uvedení sa podieľala kapela The Plastic People of the Universe v plnom zložení:  Vratislav Brabenec, Jiří Kabeš, Josef Janíček, Joe Karafiát, Eva Turnová, Jaroslav Kvasnička a Filharmonie Brno v tridsaťčlennom obsadení. Orchestrálne aranžmány obstaral skladateľ Michal Nejtek, ktorý na týchto úpravách pracoval päť mesiacov. Dlhší čas si vyžiadali najmä úseky, pri ktorých musel oddeliť intonačné nepresnosti od kompozičného zámeru – napríklad chromatické behy v niektorých pasážach. V tomto prevedení získalo dielo úplne iný rozmer, no zároveň sa podarilo zachovať duch Plastikov a atmosféru, v ktorom vzniklo.

The Plastic People of the Universe – Co znamená vésti koně 2015

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img