8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyFilip – o živote Jara Filipa, v jeho trnavskom divadle
spot_img

Filip – o živote Jara Filipa, v jeho trnavskom divadle

Inscenácia Filip pojednáva o pestrom pôsobení jedného z najtvorivejších slovenských skladateľov, tvorcov a umelcov – Jarovi Filipovi. Premiéra predstavenia sa uskutoční 13. 10. 2023 v Divadle Jána Palárika – na mieste, kde Jaro Filip prežil niekoľko umelecky plodných rokov.

Jaro Filip – človek hromadného výskytu sa objavoval v rôznych podobách a na rôznych miestach. Nezmazateľnú stopu zanechal v hudbe, divadle, filme, televíznych programoch, ako aj jeho názory na slovenskú spoločnosť. Mnoho tvorivých rokov prežil v Trnave, kde pôsobil v Divadle pre deti a mládež – predchodca dnešného Divadla Jána Palárika – išlo pritom o jeho najdlhšie obdobie strávené v jednom divadle.

V tejto súvislosti sa spomína režisér Juraj Nvota, ktorý dal Jarovi Filipovi po jeho výpovedi na Novej scéne, ponuku do trnavského divadla. Od roku 1981 až 1993 tam pôsobil ako herec, režisér, dramaturg. To už bolo v období, keď spolupracoval s Dežom Ursinym a za sebou mali také albumy ako Pevnina detstva, Nové mapy ticha, Modrý vrch a ďalšie. Jaro Filip obohatil našu scénickú hudbu o invenčné melódie v aranžmánoch, v ktorých pracoval s tematickým kontrastom melanchólie a nadhľadu.

A práve hudba bude dôležitou súčasťou inscenácie Filip, na ktorej sa podieľali dramaturg Miro Dacho a režisér Ján Luterán. Na základe autentických spomienok, korešpondencií aj archívnych materiálov vytvorili príbeh, v ktorom sa obzreli za životom Jara Filipa a jeho zrealizovaných a nezrealizovaných nápadov.

„Snažili sme sa s celým tímom sprostredkovať divákom autenticitu, spontánnosť, hravosť a humor Jara Filipa. Inscenácia Filip je plná jeho hudby, vtipu a variácií na situácie z jeho života, ktoré nám prišli najzaujímavejšie a pre jeho životný štýl signifikantné. Je to kolektívne dielo, kde sú všetci ôsmi herci Jarom Filipom a zároveň nikto z nich, pretože Jaro Filip bol naozaj jedinečný a nenapodobiteľný,“ uviedol režisér Ján Luterán.

Do hudobnej interpretácie Filipových skladieb sú zainteresovaní aj herci z tejto inscenácie – Vladimír Jedľovský, Michal Jánoš, Dana Droppová, Silvia Soldanová, Tomáš Vravník, Miroslav Beňuš spolu s hosťomom, hercom a klaviristom Danielom Žulčákom. Hudbu k predstaveniu dal dohromady Martin Husovský, choreografie Laco Cmorej, scénu navrhol Juraj Kuchárek a kostýmy sú navrhnuté od Alžbety Kutliakovej.

Po Jarovi Filipovi zostali nielen mnohé autorské diela, ale aj mnohé veci, s ktorými bol v úzkom takmer každodennom kontakte. Napríklad staré pianíno, v ktorom je vypálený odtlačok od jeho cigarety, sa objaví na scéne, ako aj mnohoraká a v jednom okamžiku aj identická podoba – tak charakteristická pre Jara Filipa.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img