8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyEgyptskí bôžikovia, rovnováha vesmíru, filmová hudba, krautrock aj postrock – to všetko...
spot_img

Egyptskí bôžikovia, rovnováha vesmíru, filmová hudba, krautrock aj postrock – to všetko na novom albume od Grails

Grails new album

Americká inštrumentálna skupina Grails po šiestich rokoch pripravila nový album. V poradí ôsma nahrávka Anches En Maat vyjde 22. septembra vo vydavateľstve Temporary Residence Ltd. Krátko po jeho vydaní sa vydá na európske turné, na ktoré sa čakalo štyri roky. Do Bratislavy zavíta 6. októbra na Pink Whale (vstupenky na tomto mieste).

Členovia americkej inštrumentálnej skupiny Grails sa po nejakom čase rozhodli zvoľniť aktivity svojich niekoľkých bočných projektov a namiesto toho sa venovať novej tvorbe. Šesť rokov ubehlo od vydania poslednej nahrávky Chalice Hymnal, ktorú nahrávali ako trio. Teraz sa zamerali na to vytvoriť zvukovo aj aranžérsky bohatšiu dosku s konceptuálnym presahom.

V rozšírenej zostave na piatich hudobníkov – Emil Amos, Alex J. Hall, Jesse Bates, Ilyas Ahmed, AE Pattera – sa pustili do skladieb, v ktorých sú inštrumentálne motívy rozvíjané na krautrockovom a psychedelickom farbistom zvukovom základe, ale nechýba ani post rock, art rock a prvky filmovej hudby.

Zvuk aj forma sú pre týchto muzikantov podstatnou záležitosťou, rovnako to, aby každý ich album mal svoju dominantnú tému, tak ako bolo rozvíjanie fiktívnych soundtrackov k politickému thrilleru na predchádzajúcich albumov.

Nové skladby vytvorili na odlišnom podklade, keď sa rozhodli spracovať tému prastarej egyptskej mytológie. Názov albumu vymyslel egyptológ Silke na požiadanie svojho priateľa, multiinštrumentalistu Emila Amosa. Podľa starých hieroglyfov sa dá preložiť „ona žije pre spravodlivosť.“ Bohyňa harmónie, spravodlivosti a pravdy, Maat, mala pre Egypťanov zásadný vplyv na zachovanie vesmírnej rovnováhy.

Album Anches En Maat vyjde 22. septembra u Temporary Residence Ltd. Grails vystúpia 6. októbra  na bratislavskom Pink Whale.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img