8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyHania Rani – klavírna emotívnosť bez príkras
spot_img

Hania Rani – klavírna emotívnosť bez príkras

Hania Rani / photo by: David Majersky

Máte radi klavírnu meditáciu, v ktorej sa skĺbi repetetívnosť Philipa Glassa s pulzovaním Nilsa Frahma? Klavír ako nástroj medzi minulosťou a súčasnosťou príde predstaviť poľská skladateľka a interpretka Hania Rani.

Na to, aby ste nahrali nahrávku, ktorá zaujme celý svet, nepotrebujete mať k dispozícii špičkové štúdio. Ani k tomu nepotrebujete celú kapelu. Hania Rani chcela zachytiť intímnu atmosféru, ktorá vyžaruje z klavíra a  premeny jeho dynamiky v dejinách hudby. Pokojné prostredie k nahrávaniu nových skladieb našla v jednom varšavskom byte a v domácom štúdiu v Reykjaviku.

Výsledkom bol debut Esja, ktorý vzišiel z jej pocitu tvoriť sólovo. Už predtým zaujala z rôznych hosťovaní, ale rozhodla sa zamerať na vlastné autorské skladby – na čistý klavírny zvuk. Vrátila sa tým do svojho detstva, keď počúvala veľa klavírnej hudby v klasickej interpretácii diel Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina či Franza Liszta.

Za klavírom hľadá bohatosť jeho výrazových prostriedkov a širokú zvukovú škálu emócií. Priťahuje ju premena metaforickosti a abstrakcie konkrétnych nálad a myšlienok. A baví ju najmä práca s rytmikou, v ktorej sa inšpiruje aj v ambientnej hudbe či soft techno music s ich pulzovaním.

Hania Rani patrí v súčasnosti k najtalentovanejším poľským interpretkám. Akvizícia prestížneho vydavateľstva Gondwana records vystúpi ako zlatý klinec tohtoročného festivalu Barbakan 10. decembra v bratislavskej Novej Cvernovke. Ešte predtým zahrá svoj set Dušan Vančo alias Foolk.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img